Saturn obnażony - TOP 30 zdjęć wykonanych przez sondę Cassini
Misja Cassini-Huygens rozpoczęła się 15 października 1997 roku. Cel misji to wieloaspektowe zbadanie Saturna, systemu jego pierścieni i księżyców. Cassini-Huygens weszła na okołosaturniańską orbitę 1 lipca 2004 roku, tj. po niemal siedmiu latach kosmicznej odysei. Od tego czasu sonda przesłała na Ziemię ogromne ilości danych, a wśród nich zdjęcia o nie tylko naukowej, ale i estetycznej wartości. Poniższa galeria przedstawia 30 najlepszych, wybranych spośród nich.
górnych warstw atmosfery Saturna. Jest on najmniejszym znanym ciałem niebieskim zdolnym utrzymać kształt bliski sferycznemu dzięki własnej grawitacji. Zdjęcie wykonane z odległości ok. 915 tys. km od Mimasa.
Fotografia przedstawia pióropusze drobnych kryształków lodu wyrzucane ze szczelin w okolicach bieguna południowego księżyca. Wykonano ją z odległości ok. 17 tys. km.
południowego Enceladusa. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej, formy geologiczne na tym satelicie otrzymują nazwy związane z "Baśniami tysiąca i jednej nocy". Szerokość pojedynczego piksela przekłada się tu na mniej więcej 30 m.
odpowiada szerokości zaledwie ok. 12 m, dzięki czemu widoczne są nawet względnie niewielkie elementy ukształtowania terenu takie jak lodowe głazy. Zdjęcie wykonano z wysokości ok. 1600 km.
Trojańskiej wnuczki Kronosa/Saturna. Satelita ma średnicę zaledwie 35 km.
oświetloną jedynie skąpą ilością światła odbitego od tarczy Saturna. Ten nieregularny satelita o wymiarach 119x87x61 km został sfotografowany z odległości ok. 34 tys. km. Szerokość pojedynczego piksela przekłada się tu na ok. 200 m.
strukturę atmosfery tego satelity, stanowi w rzeczywistości mozaikę sześciu zdjęć wykonanych przy użyciu różnych filtrów widmowych. Tytan jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym posiadającym gęstą atmosferę. Warunki na jego powierzchni mają przypominać te, które panowały na młodej Ziemi.