Oświetlenie LED z technologią silników odrzutowych

Jak zrobić świetlówkę LED o jasności równej 100-watowej lampy halogenowej, a czerpiącą zaledwie 1/3 energii? To proste. Trzeba ją połączyć z silnikiem rakietowym.

Swietlowka LED GE
Swietlowka LED GE
Szymon Adamus

Jak zrobić świetlówkę LED o jasności równej 100-watowej lampy halogenowej, a czerpiącą zaledwie 1/3 energii? To proste. Trzeba ją połączyć z silnikiem rakietowym.

Naukowcy z General Electric stworzyli oświetlenie o jasności 1500 lumenów, które jest nie tylko bardziej energooszczędne, lecz także o połowę mniejsze niż dostępne dzisiaj "żarówki" LED 600 lumenów. Najważniejszy punkt stanowi tutaj jednak chłodzenie. To właśnie ten element twórcy zapożyczyli z technologii silników.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/10/SwietlowkaLEDGE.jpg)

Mehmet Arik, inżynier z GE Global Research, powiedział:

Piętro niżej w tym samym budynku moi koledzy wykorzystują te same rozwiązania do zwiększenia wydajności silników rakietowych GE i turbin generatorów prądu. Dla przykładu: w turbinach manipulujemy strumieniem powietrza, by zwiększyć produkcję energii z wiatru. W przypadku diod LED wykorzystujemy system do usprawnienia przepływu ciepła i zmniejszenia ilości chipów w lampie.

Rozwiązanie ma w przyszłości pozwolić na zmniejszenie wielkości lamp LED oraz kosztów ich produkcji.

Ciekawe, czy instalacja takiej lampki będzie wymagała pasa startowego?

Źródło: GE

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.