Papier stworzy e-papier

O elektronicznych książkach i gazetach pisaliśmy już nie raz, tak jak i o ich czytnikach, jednak do tej pory nikt nie wpadł na to, że najzwyklejszy na świecie papier może być podstawą do stworzenia wyświetlaczy elektronicznych, czyli e-papieru. Jakim cudem?

E-tusz
E-tusz
Henryk Tur

04.01.2011 11:27

O elektronicznych książkach i gazetach pisaliśmy już nie raz, tak jak i o ich czytnikach, jednak do tej pory nikt nie wpadł na to, że najzwyklejszy na świecie papier może być podstawą do stworzenia wyświetlaczy elektronicznych, czyli e-papieru. Jakim cudem?

Większość laptopów, netbooków czy smartfonów wykorzystuje wyświetlacze LCD, rzadziej układy wykonane w technologii określanej jako e-tusz (ang. e-ink). Najbardziej zaawansowane i energooszczędne czytniki książek elektronicznych są wyposażone w wyświetlacze z papieru elektronicznego, w których naładowane barwne (czarne lub białe) cząsteczki zamknięte w mikrokapsułkach organizują się pod wpływem pola elektrycznego.

Sterowane elektronicznie pole elektryczne wywołuje ruch kolorowych cząstek, dzięki czemu na ekranie pojawia się trwały obraz, nierozmywający się nawet po wyłączeniu zasilania.

e-book
e-book

Dotychczas tego typu urządzenia były wytwarzane na bazie szklanych płytek, na powierzchnie których nanoszono odpowiednio zaprojektowane ścieżki elektroniczne. Naukowcy wybrali trzy typu papieru (od cienkiego do grubego), które następnie pokryli cienką warstwą miedzi (przewodnik), polimerowego dielektryka (izolator) oraz fluoropolimeru o właściwościach hydrofobowych.

Całość zanurzono w oleju imersyjnym, a następnie na tak przygotowany papier naniesiono krople wody dejonizowanej. Badano zmiany kąta zwilżenia wraz ze zwiększającym się potencjałem elektrycznym nowo utworzonego e-papieru. W trakcie analiz okazało się, że najbardziej gładki papier jest najbliższy materiałom stosowanym obecnie do produkcji elektronicznego papieru. Co więcej - inne typu przebadanego papieru w niektórych przypadkach przewyższały cechy komercyjnego materiału!

Ale nie ma co się spodziewać, że elektroniczny papier utworzony na bazie tradycyjnego celulozowego papieru szybko trafi na sklepowe półki. Wszystko jednak wskazuje na to, że w nieco dalszej przyszłości właśnie w ten sposób będą wytwarzane nowoczesne czytniki elektronicznych gazet i książek.

Źródło: pubs.acs.org

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.