Czy można żyć bez kablówki? [wideo]
Firma badawcza Hill Holliday sprawdziła, czy można zastąpić w pełni kablówkę lub satelitę treściami na żądanie z takich urządzeń, jak: Apple TV, Xbox 360, Google TV, Roku lub Boxee Box. Film w pełnej wiadomości.
Firma badawcza Hill Holliday sprawdziła, czy można zastąpić w pełni kablówkę lub satelitę treściami na żądanie z takich urządzeń, jak: Apple TV, Xbox 360, Google TV, Roku lub Boxee Box. Film w pełnej wiadomości.
VOD w Polsce się dopiero rozwija, ale w USA wchodzi już w wiek młodzieńczy. Pięć rodzin z Bostonu zgodziło się wziąć udział w badaniu. Przez tydzień mieszkańcy zostali pozbawieni kablówki na rzecz treści VOD dostępnych ze wspomnianych urządzeń. W Polsce ten test wyglądałby oczywiście inaczej, bo na przykład większość funkcji VOD Xboxa 360 nie jest u nas dostępna (chociażby Netflix, który zmienia bardzo wiele). Ale czy w USA ma to sens?
Sprawdźcie.
Nie powiem, żeby wyniki bardzo mnie zaskoczyły. Treści na żądanie rozwijają się znakomicie, ale póki co praktycznie każda platforma tego typu ma jakieś ograniczenia. Stanowczo zbyt duże, by były one w stanie zastąpić zwykłą kablówkę czy ofertę nadawcy satelitarnego. Widać też, że VOD może nie być wcale tym, czego ludzie oczekują. Nie po tak wielu latach oglądania tradycyjnej telewizji z ustalonym z góry programem.
[cytat]Jesteśmy pasywnymi użytkownikami telewizji - mówi jedna z uczestniczek badania. Naprawdę chcemy, by ktoś inny decydował za nas, co ma lecieć. Nie chcemy sami podejmować tych decyzji. To zbyt stresujące.[/cytat]
Pani podchodzi do kwestii telewizji chyba trochę zbyt poważnie, ale ma sporo racji. Dużą zaletą tradycyjnego programu jest fakt, że on sobie po prostu leci, a my tylko uczestniczymy. Usługi VOD w Polsce i na całym świecie wymagają naszej interakcji. A nie zawsze widz ma na to ochotę po ciężkim dniu pracy.
Inna kwestia to brak programów nadawanych na żywo. To ma już bardzo konkretne znaczenie, biorąc pod uwagę sport czy wiadomości. W ich przypadku znaczek "Live" jest bardzo istotny.
Innymi słowy, treści na żądanie mają przyszłość, ale wygląda na to, że nieprędko zastąpią całkowicie zwykłe programy telewizyjne z odgórnie zaplanowanym "rozkładem jazdy". Co nie znaczy, że na VOD nie można zarobić milionów. Po prostu trzeba je sprzedawać jako dodatek, a nie zastępnik kablówki. I oby tak właśnie rozwijało się VOD w Polsce.
Źródło: Hill Holliday