Kremy z filtrem UV - rozszyfrowujemy oznaczenia

Co prawda opalenizna nadal jest symbolem zdrowia — ale na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że przebywać na słońcu trzeba ostrożnie. Oznacza to także stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB. Tu jednak pojawiają się problemy.

Wiele osób nadal nie jest pewnych, co tak na prawdę mówią oznaczenia mocy filtrów, toteż często wybierany jest nieodpowiedni z nich. Jak czytać etykiety…?

Czym są UVA i UVB — i dlaczego należy się przed nimi chronić?

 • Promienie UVB - to te, które odczuwamy latem na skórze. Nagrzewają ją, atakując i wysuszając naskórek, a czasami powodując stany zapalne. To one są odpowiedzialne za poparzenie słoneczne. Co gorsze jednak, uszkadzają naskórek i są przyczyną zmian w strukturze DNA, co może prowadzić do rozwoju nowotworu.
 • Promienie UVA - nie odczuwamy ich praktycznie, ale za to widzimy efekty ich działania. To one odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Docierają one bowiem pod naskórek, do tkanki podskórnej, uszkadzając bezpowrotnie włókna kolagenu i elastyny, oraz zmieniając strukturę DNA tkanki.

Oznaczenia filtrów UVA UVB

Najczęściej spotykanym oznaczeniem spotykanym na opakowaniach kremów z filtrem jest SPF — Sun Protection Factor. Jego odpowiednikiem są też symbole: LSF (niemiecki), IP (francuski), FP, SF, BF, lub po prostu UVB.

Wszystkie te oznaczenia informują o tym samym: o sile ochrony przed promieniowaniem UVB.

Zobacz również: Star Trek obnażony

Trzeba tutaj dodać, że większość dostępnych środków chroni przed promieniowaniem UVB, nie uwzględniając lub słabo uwzględniając UVA. Przed zakupem należy więc dokładnie przeczytać etykietę — i wybrać ten krem, który chronić będzie naszą skórę w pełnym paśmie.

Jaki stopień ochrony daje dany filtr?

Tak naprawdę nie da się tego dokładnie określić i różne źródła podają nieco odbiegające od siebie dane. Najczęściej jednak przyjmuje się, że jest to:

 • dla SPF 2 — 25 — 30% promieniowania
 • dla SPF 4 — ok. 50% promieniowania
 • dla SPF 10 — ok. 85% promieniowania
 • dla SPF 15 — wg. różnych źródeł 93 — 96% promieniowania
 • dla SPF 25 — ok. 96% promieniowania
 • dla SPF 30–50 — ok. 98% promieniowania
 • dla SPF 60 — wg. różnych źródeł 98,5 — 99,5% promieniowania

Jak więc widać, różnice między wyższymi faktorami nie są zbytnio znaczące. Jest to bardzo ważne, często bowiem osoby kupujące faktor 60 myślą, że są chronione dwukrotnie bardziej niż przy SPF 30 — i spędzają na słońcu o wiele więcej czasu. Powyższe zestawienie zaś pokazuje, że niestety ochrona jest tylko niewiele skuteczniejsza.

Wskaźnikiem ochrony przed UVA jest IPD lub PPD — uwaga jednak! nie ma tu ogólnie przyjętej skali, tak więc wartość na opakowaniu jednego producenta niekoniecznie musi odpowiadać temu samemu wskaźnikowi na innym produkcie! Należy kierować się po prostu zasadą "im wyższy, tym lepszy".

Określamy odpowiedni faktor

Ogólną zasadą jest, że im mamy jaśniejszą karnację, oraz im silniej reagujemy na słońce (czas, po jakim następuje oparzenie) - tym wyższego filtru musimy używać.

 • Fototyp 1: włosy rude, karnacja blada, opalenizna lekka i czerwona, częste poparzenia
 • Fototyp 2: włosy jasny blond, karnacja jasna, opalenizna lekka i czerwona, dość częste poparzenia
 • Fototyp 3A: włosy złoty blond, karnacja jasna, opalenizna jasny brąz, sporadyczne poparzenia
 • Fototyp 3B: włosy jasny brąz, karnacja oliwkowa, opalenizna złota, rzadkie poparzenia
 • Fototyp 4: włosy ciemny brąz, karnacja ciemna, opalenizna ciemna, brak poparzeń słonecznych
 • Fototyp 5: włosy czarne, karnacja bardzo ciemna, opalenizna bardzo ciemna, brak poparzeń słonecznych

Jak stosować filtry w zależności od fototypu?

 • fototyp 1 i 2 — filtry powyżej 10,
 • fototyp 3A, 3B ? filtry od 8 do 4 (4 w trzecim tygodniu opalania),
 • fototyp 4 i 5 — można poprzestać na filtrach o numerze 4 lub 3.

Zawsze też na samym początku lata, przy pierwszych silniejszych promieniach słonecznych, trzeba wybrać wyższą ochronę. Pamiętajmy, że nawet najwyższy filtr nie daje nam całkowitego bezpieczeństwa, więc wylegiwanie się kilka godzin na słońcu nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację