Pac‑man powstał na kartce papieru

Swego czasu oglądałem w muzeum inżynierii miejskiej ogromną i ciężką, starodawną deskę kreślarską, na której rysowało się projekty rozmaitych urządzeń. Ale jakoś nigdy nie pomyślałbym, iż w dawnych czasach mogły na niej powstawać również... gry komputerowe.

Pac-man powstał na kartce papieru
Paweł Piejko

24.06.2010 20:15

Swego czasu oglądałem w muzeum inżynierii miejskiej ogromną i ciężką, starodawną deskę kreślarską, na której rysowało się projekty rozmaitych urządzeń. Ale jakoś nigdy nie pomyślałbym, iż w dawnych czasach mogły na niej powstawać również... gry komputerowe.

Holendrzy z serwisu control-online.nl twierdzą, że zdołali nakłonić Toru Iwatani, twórcę gry Pac-man, aby pokazał im pierwotne szkice, na podstawie których powstała gra. I w ten sposób internet obiegły fascynujące fotografie przedstawiające pierwsze plansze. Jak widać Toru Iwatani swoje pomysły zdołał wcielić w życie, zaś w Holandii znalazł się, gdyż przybył na konferencję Festival Of Games.

Co ciekawe, Japończyk ponoć nosi przy sobą bezcenny notatnik ze szkicami Pac-mana cały czas. Pewnie wierzy, że w ten sposób będą bardziej bezpieczne, choć bądźmy szczerzy, powinny znaleźć się w muzeum. Pomijając jednak kwestię ochrony kulturalnego dziedzictwa, rysunki stworzone przez Iwataniego są pewnie jednym z pierwszych przykładów, czy też prototypem, sztuki cyfrowej.

Przy okazji warto wspomnieć, że oryginalna, japońska nazwa wydanego w 1980 roku Pac-mana brzmi „Puck-man”. Tymczasem w USA obawiano się, że pomysłowe dzieciaki szybko podmienią „p” na „f” i nazwę zmieniono…

Obraz
Obraz

Zobacz najnowsze zestawienie 10 najlepszych gier online.

Źródło: kotaku

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.