"Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury?

Znany astrofizyk - dr Neill De Grasse Tyson - tłumaczy w bardzo zajmujący sposób, co będzie działo się z ludzkim ciałem kiedy wpadnie do czarnej dziury. Ostrzegam, że proces jest makabryczny, ale przy tym wyjątkowo zabawnie opisany.

"Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury?
Marek Maruszczak

10.04.2019 17:00

Dla nie władających mową Shakespeare’a streszczenie wywodu Dr Tysona:

"Wewnątrz czarnej dziury panuje znacznie większa grawitacja niż poza nią. Załóżmy, że wpadamy do niej poczynając od stóp. Z początku poczujemy się intensywnie rozciągnięci. Kiedy natężenie rozciągnięcia dojdzie do krytycznego momentu, zostaniemy rozerwani na dwie części. Najprawdopodobniej gdzieś w okolicach dolnej części kręgosłupa".

"Najważniejsze organy pozostają w górnej części ciała, więc będziemy mieli możliwość obserwacji tego, co się z nami dzieje. Aż do czasu, kiedy proces się powtórzy i to, co z nas zostało znowu zostanie rozerwane. Proces powtórzy się kilku(set)krotnie.

Jednocześnie ciśnienie panujące wewnątrz czarnej dziury ściśnie nas do granic możliwości. Efekt będzie więc podobny do wyciskania tubki pasty do zębów".

Co ciekawe śmierć poprzez wpadnięcie do czarnej dziury dostała swoją własną nazwę. Angielskie spaghettification mogę przetłumaczyć jako spagettifikacja.

Jak się okazuje spaghettifikacja to nie żart. Termin pochodzi z książki Stephena Hawkinga – Krótka Historia Czasu.

I kto powie, że astrofizycy nie mają poczucia humoru? Pewnie parę osób się znajdzie, ale mnie akurat śmieszy takie przedstawienie procesów fizycznych.

[url=http://gadzetomania.pl/images/2010/01/spagettyfikacja.jpg]

[/url]

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.