3 anegdoty ze świata technologii i nauki, dzięki którym zabłyśniesz przy świątecznym stole

Jeśli spędzasz święta w tradycyjny sposób, przed tobą jeszcze półtora dnia siedzenia z rodziną przy stole. Kończą się tematy do rozmów? Gadżetomania pomoże.

3 anegdoty ze świata technologii i nauki, dzięki którym zabłyśniesz przy świątecznym stole
Redakcja Gadżetomanii

25.12.2012 | aktual.: 10.03.2022 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli spędzasz święta w tradycyjny sposób, przed tobą jeszcze półtora dnia siedzenia z rodziną przy stole. Kończą się tematy do rozmów? Gadżetomania pomoże.

Dziś zajmiemy się: wielką choinką, która naprawdę nieźle świeci, gwiazdą Betlejemską, która świeciła kiedyś i dotąd zastanawiamy się dlaczego oraz Rudolfem, któremu świeci nos, ale dziś akurat to jest mniej istotne niż płeć zwierzaka.

To powinno was na jakiś czas zająć.

  1. 100 tysięcy lampek i 30 tysięcy bombek na gigantycznej koreańskiej choince

Duże liczby. To zawsze robi wrażenie na dyskutantach. Tu idziemy w tysiące, zaznaczamy że choinka stanęła po stronie Korei Południowej, ale można też płynnie przejść do Korei Północnej, wspomnieć o satelicie na orbicie, dronach kamikadze i piramidach – szczegóły w naszym niedawnym artykule.

A co do choinki, to ma 30 metrów wysokości i w istocie jest wielką wieżą. Stanęła w miejscowości Gimpo, 20 kilometrów od granicy między krajami. Nie jest nowa, ale w tym roku włączono ją po raz pierwszy po dwóch latach przerwy.

  1. Gwiazda Betlejemska to… kometa, wybuch supernowej lub koniunkcja planet

Według Ewangelii św. Mateusza gwiazda Betlejemska była, w dużym skrócie, bardzo, bardzo jasnym obiektem na niebie, prowadzącym do miejsca narodzin Chrystusa.  Cytowana przez Polską Agencję Prasową profesor Ilona Bednarek z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ma kilka teorii na temat tego, czym dokładnie mogła być.

Kiedyś uważano, że to kometa Halleya, ale wyliczono, że ta pojawiła się na niebie około 12 roku przed naszą erą, a więc ciut za wcześnie. Dlatego możliwie, że była to po prostu bliżej nieznana gwiazda kończąca swój żywot. Na pożegnanie zafundowała wszystkim galaktyczne fajerwerki w postaci wielkiego wybuchu.

Trzecia teoria - to koniunkcja planet, najpewniej Jowisza oraz Wenus. "Miało to miejsce w 3 r. p.n.e. i faktycznie te planety były widoczne tak blisko na niebie, że ich blask zlewał się” – tłumaczy profesor Ilona Bednarek.

  1. Rudolf była kobietą

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.