Nietypowa broń palna. Najdziwniejsze pistolety i rewolwery

Ten artykuł ma 3 strony:
Pieprzniczka Sharpsa i Apache Revolver
Pieprzniczka Sharpsa
Jak zwiększyć szybkostrzelność broni? W czasach gdy nikt jeszcze nie wpadł na rozwiązania stosowane we współczesnych pistoletach i rewolwerach, radzono sobie w ciekawy sposób. Przykładem może być rewolwer wiązkowy, nazywany również pieprzniczką. Wiele konstrukcji tego typu powstało zwłaszcza na początku XIX wieku, ale większość z nich została szybko wyparta przez coraz doskonalsze rewolwery z pojedynczą lufą i obrotowym bębnem.
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense
Jednym z wyjątków, który był popularny mimo dostępności znacznie bardziej zaawansowanej broni, była Pieprzniczka Sharpsa. Co zdecydowało o jej popularności? Konstruktor Christian Sharps wpadł na pomysł, by stworzyć broń nie tylko wielostrzałową, ale również łatwą do ukrycia.
Jego 4-lufowy pistolet mógł być szybko ładowany za pomocą łódek amunicyjnych, a jego kluczową zaletą był niewielki rozmiar – broń stała się ulubionym rekwizytem różnych typów spod ciemnej gwiazdy, ponieważ można było łatwo ją ukryć w kieszeni kamizelki.
Apache Revolver
Jednym z najciekawszych, a przy tym dość rozpoznawalnym przykładem dziwnej broni jest rewolwer Apache. Ten wyjątkowo uniwersalny sprzęt został opracowany w drugiej połowie XIX wieku w Belgii i pozwalał na dobór oręża w zależności od sytuacji. W razie bójki mógł być po prostu kastetem, ale gdy pojawiła się potrzeba użycia czegoś skuteczniejszego, jego użytkownik mógł skorzystać z noża lub w ostateczności z broni palnej.
Z uwagi na brak lufy Apache był zapewne bardzo niecelny i nadawał się tylko do walki na krótkim dystansie. Wyprodukowano ponad 4 tys. egzemplarzy tego rewolweru. Do starej koncepcji powrócono podczas drugiej wojny światowej – pojedyncze sztuki podobnej broni były wykorzystywane przez brytyjskich komandosów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze