Trzej cywile zaprojektowali amfibię szybciej i taniej, niż zakłady zbrojeniowe

Przed uczestnikami konkursu DARPA postawiono wyjątkowe zadanie – mieli zaprojektować podwozie amfibii, z której w przyszłości będzie korzystać amerykańska piechota morska. Po kilku miesiącach od ogłoszenia, konkurs został rozstrzygnięty.

3-osobowy zespół wygrał pierwszy etap konkursu na podwozie amfibii
3-osobowy zespół wygrał pierwszy etap konkursu na podwozie amfibii
Łukasz Michalik

28.04.2013 | aktual.: 10.03.2022 12:13

Przed uczestnikami konkursu DARPA postawiono wyjątkowe zadanie – mieli zaprojektować podwozie amfibii, z której w przyszłości będzie korzystać amerykańska piechota morska. Po kilku miesiącach od ogłoszenia, konkurs został rozstrzygnięty.

Mogłoby się wydawać, że zaprojektowanie nowoczesnych pojazdów wojskowych wymaga ogromnych nakładów i zaangażowania całej armii specjalistów. Okazuje się, że ten sam efekt można uzyskać w znacznie prostszy i tańszy sposób – DARPA rozstrzygnęła pierwszy etap konkursu na zaprojektowanie podwozia amfibii dla amerykańskiej piechoty morskiej..

W październiku 2012 roku pisaliśmy o konkursie DARPA, którego uczestnicy mieli za zadanie opracowanie podwozia amfibii. Projekt pojazdu o nazwie FANG (Fast Adaptable Next-Generation Vehicle) miał powstać poza przemysłem zbrojeniowym. DARPA doszła bowiem do wniosku że to, co zazwyczaj wymaga zaangażowania ogromu środków, można zrobić taniej i szybciej.

FANG Challenge: Design a Next-Generation Military Ground Vehicle

Metodą na cięcie kosztów okazał się konkurs, w którym uczestnicy, korzystając z dostarczonego przez DARPA oprogramowania, mieli zaprojektować podwozie pojazdu. Pomysł wydaje się skuteczny – niedawno ogłoszono wyniki i wyłoniono zwycięski projekt.

Projekt podwozia został opracowany przez zaledwie trzech cywilnych inżynierów (dwóch z nich to ojciec i syn), którzy na dodatek pracowali zdalnie z trzech różnych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości miliona dolarów.

Trzy etapy konkursu DARPA
Trzy etapy konkursu DARPA

Po rozstrzygnięciu pierwszego etapu konkursu nadszedł czas na drugi – tym razem zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie zgodnego z założeniami DARPA kadłuba pojazdu. Ostatni, trzeci etap konkursu będzie dotyczyć integracji podwozia z kadłubem.

W ten sposób w ciągu kilku miesięcy i kosztem zaledwie 4 mln dolarów (taka jest łączna pula nagród dla trzech etapów konkursu) powstanie projekt bojowego pojazdu dla piechoty morskiej. Jeśli testy prototypu wypadną pomyślnie, opracowany w nowatorski sposób pojazd ma szansę wejść na uzbrojenie marines w miejsce skasowanego (ze względu na cięcie kosztów) w 2011 roku programu EFV (Expeditionary Combat Vehicle).

Tym, co zwraca uwagę w całym projekcie FANG to sposób, w jaki powstaje nowa amfibia. Jak się okazuje kilkuosobowe grupy inżynierów mogą z powodzeniem sprostać zadaniom, nad którymi do tej pory pracowały całe armie finansowanych przez wojsko specjalistów. Co więcej, jak podkreślił komentujący wynik konkursu podpułkownik Nathan Wiedenman, taki sposób projektowania jest nie tylko wielokrotnie tańszy, ale również znacznie szybszy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.