Właściwe podłączenie urządzeń ATA
ŁUKASZ RZEDZICKI • dawno temuATA (Advanced Technology Attachments) jest interfejsem służącym do komunikacji pomiędzy dyskami twardymi, napędami optycznymi, a kontrolerem na płycie głównej. Standard ten jest powoli wypierany przez SATA oraz eSATA, ale wciąż obecny w naszych komputerach. Urządzenia nowego typu pod SATA nie wymagają konfiguracji zworek i odpowiedniej kolejności łączenia w przeciwieństwie do staruszka ATA, który ma już 25lat.
Wygląd ? oba standardy pod tym względem różnią się od siebie znacząco.
Wielu ludzi nie wie, że urządzenia ATA wymagają do poprawnego działania (wykrycia) odpowiedniej konfiguracji zworek.
Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny
Gdy podłączamy pod taśmę ATA tylko jedno urządzenie podłączamy je pod drugą, ostatnią złączkę na taśmie jednocześnie ustawiając na podłączanym urządzeniu tryb MASTER* lub CABLE SELECT* (CS).
Czarną zworkę ze stykami w środku wyjmujemy i ustawiamy odpowiedni tryb.
Inny przypadek to gdy pod jedną taśmę chcemy podłączyć dwa urządzenia, dwa napędy optyczne lub napęd i dysk twardy. Wtedy urządzenie podpięte na końcu musi mieć ustawiony tryb MASTER* zaś sprzęt podłączony do środkowej złączki tryb SLAVE*.
Niektóre, płyty główne akceptują tylko ustawienia CABLE SELECT*, więc w przypadku problemów z wykryciem urządzeń w trybach MASTER* i SLAVE* należy na napędach ustawić tryb automatycznego wykrywania CABLE SELECT*.
Obecnie sprzedawane płyty główne posiadają zwykle kilka kontrolerów SATA i tylko jedno złącze IDE(ATA) umożliwiające podłączenie dwóch urządzeń. Zwykle używa się go do podłączania napędów CD lub DVD.
*MASTER ? tryb nadrzędny (władca)
*SLAVE ? tryb podrzędny (niewolnik)
*CABLE SELECT ? wykrywanie automatyczne ?po kablu?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze