Wychodzisz z domu i zakręcasz kaloryfery? Sprawdź, czy oszczędzisz
Rosnące wydatki na ogrzewanie zmuszają nas do szukania sposobów na ich zmniejszenie. Część osób decyduje się na wyłączanie ogrzewania przy wyjściu z domu. Czy to odpowiednia metoda? Specjalista tłumaczy, czy warto zamykać zawory w grzejnikach.
Chcąc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, możemy po prostu nie grzać. Jest to najprostsze, choć trudne do realizacji podejście. Mimo to, niektórzy przyjmują je w ograniczonym zakresie, wyłączając ogrzewanie, gdy opuszczają mieszkanie, i licząc na oszczędności w ten sposób. Wydaje się, że to ma sens.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4
Jak różnica temperatur wpływa na rachunki?
Gdy na zewnątrz robi się chłodniej, tworzy się różnica temperatur pomiędzy otoczeniem a wnętrzem budynku. To napędza wymianę ciepła i prowadzi do utraty ciepła oraz obniżenia temperatury wewnątrz. Jeśli przy tej samej temperaturze zewnętrznej ustawimy niższą temperaturę wewnętrzną, straty będą mniejsze, a potrzeba energii na ogrzanie budynku mniejsza – relacjonuje dr hab. inż. Robert Kubica z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.
Czy warto wyłączać ogrzewanie?
Robert Kubica akcentuje, że bez pogorszenia komfortu cieplnego możemy zmniejszyć temperaturę w trakcie naszej nieobecności. Możemy też całkowicie wyłączyć ogrzewanie, jeśli da się uniknąć uszkodzeń, takich jak zamarznięcie wody w instalacjach domowych. To podejście jednak budzi pewne obawy.
Problemem może być przywrócenie komfortowej temperatury po powrocie. Potrzebne będzie szybkie dostarczenie dodatkowego ciepła, by szybko poczuć komfort cieplny. Można to osiągnąć, uruchamiając ogrzewanie z wyprzedzeniem, zdalnie przez aplikację sterującą systemem lub korzystając z harmonogramu. Ogrzewanie można również wyłączyć przed wyjściem z mieszkania – komentuje dr hab. inż. Robert Kubica.
Ile kosztuje wyłączanie ogrzewania i czy się to opłaca?
Robert Kubica zauważa, że efektywność energetyczna powinna być analizowana w dłuższych okresach, aby osiągnąć znaczące oszczędności przy zachowaniu podobnych warunków. Znaczne oszczędności nie są tak widoczne w nowych, dobrze izolowanych budynkach z systemami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja), ale i tu występują.
Jest to szczególnie warte rozważenia, gdy wychodzimy na dłużej, np. na weekend czy ferie, gdy dłuższe działanie źródła ciepła po powrocie nie oznacza większego zużycia w dłuższym okresie – podsumowuje dr hab. inż. Kubica.