5 sposobów na wydłużenie czasu pracy baterii smartfona, które nie uprzykrzą Ci życia

Sposobów na oszczędzanie energii smartfonów jest mnóstwo, ale nie jest sztuką przetrwać bez ładowarki kilkadziesiąt godzin ograniczając korzystanie z sieci, całkowicie odstawiając gry czy przygaszając ekran do poziomu, w którym wyświetlane treści stają się ledwo widoczne. Koniec końców nie po to mamy nafaszerowane funkcjami urządzenia, żeby z nich nie korzystać. Istnieje jednak kilka sposób na poprawę osiągów baterii, które jednocześnie nie wypływają negatywnie na komfort użytkowania smartfona.

Bateria smartfona
Bateria smartfona
Źródło zdjęć: © Shutterstock
LG

  1. Wymień energożerne aplikacje na zamienniki

Kilka miesięcy temu firma AVG opublikowała listę aplikacji, które mają największy apetyt na energię. Niechlubnym liderem pod względem zasobożerności został - a jakżeby inaczej -Facebook. Tak, ten sam Facebook, który jest jednocześnie jedną z najpopularniejszych aplikacji na urządzenia mobilne. Pozbycie się tej apki zauważalnie wydłuża czas pracy na jednym ładowaniu, ale nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z korzystania z tej społecznościówki.

Facebook sam opublikował w Google Play znacznie lżejszą wersję Lite. Sporą popularnością cieszą się także takie apki jak Seesmic czy Fast for Facebook. Niebieski portal można zresztą odpalić także w mobilnej przeglądarce.

Z raportu AVG wynika, że na podium bateriopochłaniaczy znajduje się także Spotify oraz Instagram. Ze znalezieniem alternatywy dla tego pierwszego nie ma większych problemów, bo jego bezpośrednimi konkurentami są Deezer oraz Tidal. Nieco gorzej sprawa wygląda w przypadku Instagrama, bo ten nie ma pełnoprawnych zamienników pozwalających na edytowanie i udostępnianie zdjęć. Do przeglądania cudzych zdjęć można jednak użyć świetnego Flipboarda.

Jeśli chodzi o gry, lista 5 najbardziej drenujących baterię gier obejmuje aż 4 produkcje studia King (Candy Crush Soda Saga, Candy Crush Saga, Pet Rescue Saga i Farm Heroes Saga). W miarę możliwości lepiej poszukać innych czasoumilaczy.

Gdy najbardziej drenujące baterię
Gdy najbardziej drenujące baterię© avg.com

  1. Wyłącz moduł Wi-Fi po wyjściu z domu

Gdy znajdujesz się poza zasięgiem sieci Wi-Fi., znajdujący się w Twoim smartfonie moduł bynajmniej nie przestaje pracować. Wręcz przeciwnie - nieustannie przeczesuje teren w poszukiwaniu zasięgu. Warto zatem wyrobić sobie nawyk dezaktywowania Wi-Fi po wyjściu z domu czy biura. Bateria będzie Ci wdzięczna.

Warto tutaj wspomnieć, że niektóre telefony - np. LG G4 - pozwalają na automatyczne wyłączanie modułu Wi-Fi po opuszczeniu wskazanej lokacji.

  1. Aktywuj tryb samolotowy, gdy nie masz zasięgu

Zasada jest prosta - im słabszy zasięg, tym więcej wysiłku (czyt. energii) smartfon musi włożyć w złapanie sygnału. Gdy zasięg jest bardzo słaby lub nie ma go wcale, telefon próbuje złapać kilka kresek tak desperacko, że bateria potrafi znikać w oczach. Jeśli zatem spacerujesz po Tatrach, płyniesz tramwajem wodnym z Sopotu na Hel lub znajdujesz się na totalnym wygwizdowie i masz świadomość tego, że w najbliższej przyszłości i tak nie złapiesz zasięgu, dezaktywuj wszystkie moduły łączności. Gwarantuję, że Twoje kolejne spotkanie z ładowarką przesunie się nawet o kilka godzin.

Tryb samolotowy
Tryb samolotowy© Shutterstock

  1. Ogranicz korzystanie z wibracji

Smartfony komunikują się ze swoimi użytkownikami za pomocą wyświetlanego na ekranie obrazu, dźwięku oraz wibracji. Trzecia forma idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy dźwięk informujący o nowym połączeniu może zostać zagłuszony lub jest niepożądany, ale wprawianie całego urządzenia w wibracje po każdym tapnięciu w wirtualną klawiaturę może okazać się zbędnym marnotrawieniem energii. Wyłącz wibracje przy dotknięciu albo chociaż zredukuj ich siłę, a smartfon odwdzięczy Ci się dłuższą pracą.

  1. Masz smartfona z ekranem OLED? Zainstaluj tę aplikację

Wśród zalet technologii OLED wymieniliśmy fakt, iż panele tego typu nie wymagają podświetlenia, a każdy piksel żyje swoim własnym życiem. Gdybyśmy na smartfonie z OLED-em o wysokiej rozdzielczości, takim jak np. LG G Flex 2, wyłączyli co czwarty albo nawet co trzeci piksel, różnica w ostrości obrazu byłaby praktycznie niezauważalna gołym okiem, a realnie kilkadziesiąt procent powierzchni ekranu mogłoby niezauważenie udać się na zasłużony odpoczynek. Na taki zabieg pozwala apka Pixel Off Battery Saver, która umożliwia wyłączenie żądanej liczby pikseli np. po spadku poziomu naładowania baterii do wyznaczonego poziomu. Świetna sprawa.

LG G Flex2
LG G Flex2© LG

Użytkownicy smartfonów z wyświetlaczami OLED mogą także poprawić długość pracy na baterii ustawiając czarną tapetę oraz ciemne tła w ulubionych aplikacjach.

A jakie Wy macie patenty na wydłużenie czasu pracy mobilnych urządzeń? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.