Niesamowity biohacking: krople do oczu zapewniają widzenie w ciemnościach!

Człowiek może widzieć w ciemnościach bez użycia noktowizora! Eksperyment z ochotnikiem, któremu podano substancję występującą u ryb głębinowych przyniósł rewelacyjne rezultaty: widzenie w ciemnościach stało się możliwe!

Gabriel Licina z zakroplonymi oczami
Gabriel Licina z zakroplonymi oczami
Łukasz Michalik

28.03.2015 | aktual.: 28.03.2015 21:03

Ograniczenia wzroku człowieka

Ludzki wzrok ma wiele ważnych dla naszego gatunku cech, pozwalając zarówno na lustrowanie odległego horyzontu, jak i skupianie się na najbliższym otoczeniu. Nieźle widzimy ruch, dobrze oceniamy prędkość i odległość, rozpoznajemy około 160 kolorów i 700 tys. odcieni, a na dodatek widzimy znacznie ostrzej od np. kota.

Na górze widok z oczu człowieka, na dole widok z oczu kota
Na górze widok z oczu człowieka, na dole widok z oczu kota
Na górze widok z oczu człowieka, na dole widok z oczu kota
Na górze widok z oczu człowieka, na dole widok z oczu kota

Ten kot ma jednak nad nami pewną przewagę – choć nie widzi tak ostro, jak my, to znacznie lepiej dostrzega różne kształty w nocy. Z tymi ograniczeniami jednego narządu poradziliśmy sobie za pomocą innego – naszego mózgu – wymyślając na przestrzeni tysiącleci najpierw różnego rodzaju oświetlenie, a ostatnio noktowizję.

Tuning ludzkiego oka

Obraz

Okazuje się, że można jeszcze inaczej – zamiast technologicznego wspomagania można poddać ludzkie oko niewielkiemu tuningowi. I nie chodzi tu o polerowanie gałek ocznych, które zafundował sobie Riddick, ale o eksperymenty ze wspomaganiem działania siatkówki ludzkiego oka.

Jeden z nich przeprowadził niedawno kalifornijski zespół badawczy Science for the Masses, który postanowił wykorzystać do niego substancję o nazwie Chlorin e6 (Ce6), występującą u ryb głębinowych i stosowaną od lat 60. w terapiach, leczących kurzą ślepotę.

Eksperyment Science for the Masses

Początek eksperymentu
Początek eksperymentu

Ochotnik z Science for the Masses, Gabriel Licina, poddał się zabiegowi zakropienia oka niewielką ilością (0,05 ml) Ce6. Rezultat okazał się bardzo obiecujący. Początkowo był w stanie dostrzec w ciemnościach (niestety, nie podano, jak bardzo ciemno było podczas doświadczenia) z odległości 10 metrów obiekty wielkości dłoni czy narysowane symbole.

Uczestnik eksperymentu miał również 100-procentową skuteczność w dostrzeganiu z odległości 50 metrów osób, stojących między drzewami w ciemnym lesie. Uczestnicy z grupy kontrolnej dostrzegali je w jednej trzeciej przypadków.

Warto przy tym pamiętać, że eksperyment Science for the Masses, choć interesujący, wymaga dalszych prac i zweryfikowania działania Ce6. Uzyskane wyniki prezentują się jednak bardzo obiecująco. Niewykluczone, że właśnie udało się odkryć rozwiązanie, zapewniające ludziom w prosty sposób możliwość widzenia w ciemnościach bez dodatkowych przyrządów.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Science for the Masses, GeekWire i Engadget.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.