Poznajcie Grahama. To człowiek, który jest w stanie przeżyć wypadek samochodowy

Graham wygląda dziwnie, ale to oczywisty efekt specjalizacji: jego ciało ma zapewnić przetrwanie w miażdżonym samochodzie.

  1. Jak przeżyć wypadek samochodowy?
  2. Które narządy i części ciała są najbardziej narażone na urazy?
  3. Co musiałoby się zmienić, aby nasze ciała były bardziej trwałe?

Miliony lat ewolucji przygotowały nas na wiele wyzwań. Nasze dłonie to arcydzieło mechaniki - potrafimy chwytać i precyzyjnie manipulować małymi przedmiotami, ale w razie potrzeby nasza zaciśnięta pięść staje się groźną bronią. Przeciwstawny kciuk zapewnia pewny chwyt, a umieszczone z przodu twarzy oczy — precyzyjną ocenę odległości i szybkości poruszających się obiektów.

Możemy dźwigać wielkie ciężary, chłodzić się poprzez pocenie i biec tak wytrwale, by zagonić na śmierć antylopę, jelenia czy nawet wilka. Problem w tym, że warunki naszego życia zmieniły się tak szybko, że ewolucja nie miała szans, by za nimi nadążyć.

Wciąż jesteśmy łowcami z odległej sawanny, których ciała cierpią od długiego siedzenia przed komputerem i psują się od byle wypadku samochodowego. Jak powinien wyglądać człowiek, dostosowany do takich wyzwań?

Odpowiedzi — w ramach australijskiej akcji promującej bezpieczeństwo na drogach — poszukał zespół złożony chirurga urazowego, Patricii Piccinini i inżyniera, specjalizującego się w wypadkach drogowych.

Połączona wiedza ekspertów pozwoliła na przygotowanie modelu człowieka, zaprojektowanego tak, by zapewniał jak największe szanse przeżycia wypadku. Graham, bo tak nazywa się ten superodporny przystojniak, wygląda dość osobliwie.

Ma jednak nad nami ważną przewagę: ma szansę przeżyć wypadek, który pozbawi życia wszystkich innych.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza fotokopiarka trafiła do sprzedaży w 1907 roku?

 
 

Źródło: Bored Panda, Meet Graham

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Czas solarnych choinek tuż, tuż... Zamki na Pomorzu Inteligentna toaleta Chip Yates ustanowił kolejny rekord. Jak szybko może lecieć elektryczny samolot? Technologie stealth. Jak działa sekret niewidzialności? Wojsko pracuje nad skanerami mózgu mającymi pomóc żołnierzom w zdiagnozowaniu i leczeniu PTSD System solarny, który latem zbiera ciepło, a oddaje je zimą Naukowcy ujawnili sekret Mony Lisy Ile kosztuje wybudowanie norki hobbita? Dzięki „Air Laser” wykryjemy bomby i zanieczyszczenia Motocykl przyszłości Największe bombowce strategiczne II wojny światowej

Popularne w tym tygodniu:

Wrocławscy studenci zbudowali autonomiczną łódź podwodną wartą 100 000 złotych