Cooler Master MasterLiquid Pro: kompaktowe i wydajne chłodzenie procesora cieczą

Cooler Master MasterLiquid Pro: kompaktowe i wydajne chłodzenie procesora cieczą

Cooler Master MasterLiquid Pro: kompaktowe i wydajne chłodzenie procesora cieczą
Jarosław Balcerzak
26.07.2016 08:38, aktualizacja: 10.03.2022 09:36

Producent uznanych systemów chłodzenia rozszerzył swoją ofertę o dwa nowe modele. Ich wydajność ma zapewnić ciszę oraz ułatwić overclocking.

Duża kompatybilność, kompaktowe gabaryty

Nowe zestawy chłodzenia cieczą to MasterLiquid Pro 120 oraz Pro 240. Różnią się od siebie rozmiarami chłodnic i rozmieszczeniem wentylatorów, co przekłada się na odmienną wydajność pracy. Model Pro 120 to mniejsze rowiązanie, w którym dwa wentylatory 120 mm są umieszczone na przeciwległych bokach chłodnicy. W zestawie Pro 240 oba znajdują się obok siebie, na chłodnicy o dwukrotnie większej powierzchni.

W obu zestawach zastosowano podświetlany na niebiesko blok wodny ze zintegrowaną pompą. Zastosowana w nim technologia FlowOp umożliwia szybsze i skuteczniejsze pochłanianie oraz odprowadzanie ciepła. Blok wodny połączono z chłodnicą dwoma 8 mm wężami z tworzywa FEP. Wentylatory zastosowane w obu produktach to MasterFan Pro Air Balance 120, a ich ewentualna wymiana jest możliwa także na modele Balance 140, Flow 120/140 oraz Pressure 120.

Obraz

Wydajność i cisza na pierwszym planie

Chłodzenie jest proste w obsłudze, a jego instalację uproszczono do minimum. Montaż jest możliwy na podstawkach Intela od LGA775 aż do najnowszych 1151 oraz na AMD od AM2 po AM3+. Producent deklaruje przy tym długi czas bezawaryjnej pracy – nawet 2,5-krotnie przewyższający wyniki konkurencji.

Natężenie hałasu Cooler Master podał w dość subiektywnych jednostkach: pompka ma generować poniżej 12dBA a wentylatory od 6 do 30dBA. Przepływność powietrza w tych ostatnich to nawet 66,7 CFM przy obrotach rzędu 2000 RPM. Żywotnością sprzętu nie warto się przejmować – pompa ma według producenta przepracować bezawaryjnie 50 tys. godzin, a wentylatory 70 tys.

Obraz

Jakość kusi, cena uspokaja

Wykonanie obu zestawów chłodzenia prezentuje się bez zarzutu. Miedziana stopa bloku, technologia FlowOp i świetna jakość wentylatorów oferują niemałe możliwości. Do graczy należy decyzja czy wykorzystać je na fabrycznym taktowaniu CPU i uzyskać ciszę absolutną, czy też kosztem kilku dB więcej pokuszą się o skuteczny overclocking. Jest to zresztą dobry pomysł na pierwszy zestaw chłodzenia cieczą dla początkujących.

Należy jednak pamiętać, że ta kategoria sprzętu to nadal produkty raczej dla entuzjastów i to głównie do nich są kierowana. Nowe MasterLiquidy mają zapewnić ciszę i wydajność nieosiągalną dla chłodzenia powietrzem, a Cooler Master plasuje się wysoko w czołówce uznanych producentów. Każdy miłośnik ciszy, przetaktowywania lub obu równoważnie, sam będzie musiał odpowiedzieć na pytanie czy za chłodzenie CPU warto zapłacić tyle co za procesor ze średniej półki. Jest to bowiem kwota 599 zł (Pro 120) lub 649 zł (Pro 240).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)