Fot. simpson33/Depositphotos

Paranoicy mieli rację. Zakryj kamerę w laptopie - ostrzega szef FBI

Zaklejanie kamery w laptopie mogło wydawać się przesadną ostrożnością, jednak niedawno mogliśmy zobaczyć, że robi to m.in. Mark Zuckerberg. Okazuje się, że zasłonięcie kamery doradza również szef FBI. Dlaczego?

  1. Komu zdalnie zrobiono zdjęcia kamerą w laptopie?
  2. Czy miss nastolatek 2013 brała udział w rozbieranej sesji?
  3. Czy Mark Zuckerberg jest paranoikiem?
  4. Przed czym ostrzega szef FBI?

Lekceważona prywatność

Ostrzeganie o zagrożeniach dla prywatności wydaje się w dzisiejszych czasach mocno spóźnione i w gruncie rzeczy niepotrzebne. Jestem w tej kwestii zdecydowanym pesymistą: popularność Facebooka, Google’a i całej plejady różnych internetowych usług nie pozostawia złudzeń — cała rzesza ludzi ma prywatność głęboko w nosie.

Choć czasem deklarują inaczej, to liczy się nie to, co mówią, ale to, co robią. Nie ma znaczenia, czy robią to z premedytacją, z beztroski czy po prostu z niewiedzy – kwestie związane z prywatnością są na liście priorytetów bardzo daleko.

Kto podgląda Marka Zuckerberga?

Mimo tego wciąż jeszcze zdarza się, że prywatność w Internecie budzi zainteresowanie i jakieś emocje. Całkiem niedawno Sieć obiegło zdjęcie Marka Zuckerberga, na którym założyciel Facebooka cieszył się z popularności na Instagramie.

Mark Zuckerberg zasłania swoją kamerę

Jak to nieraz bywa, na zdjęciu ważne było jednak nie to, co bezpośrednio przed obiektywem – bohaterem drugiego planu stał się stojący na biurku laptop Marka. Jak można było zauważyć, Mark korzysta z poczty za pomocą Thunderbirda, a kamerę w laptopie przysłonił gustownym kawałkiem taśmy samoprzylepnej. Bystre oko mogło również wypatrzyć, że podobna taśma zasłania gniazdo audio.

Na tej podstawie można było wnioskować, że Mark Zuckerberg jest albo paranoikiem, albo kimś dobrze poinformowanym, kto ignoruje mądrości „ekspertów” zapewniających, że jeśli nie świeci się dioda informująca o pracy kamery, to możemy bez skrępowania paradować po domu na golasa, dzielić łupy z napadu na bank albo pielęgnować amatorską uprawę roślin spod Hindukuszu.

Eksperci ostrzegają

Eksperci zwracali na to uwagę od dawna – wystarczy wspomnieć choćby artykuł, jaki kilka lat temu pojawił się w serwisie Niebezpiecznik:

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Jak zdradza Marcus Thomas były dyrektor z pionu technologicznego FBI, federalny trojan jest w stanie skorzystać z kamery w laptopie podejrzanego i zrobić mu zdjęcie. Co ciekawe, robi to jednak ponoć bez włączania diody sygnalizującej o pracy kamery! (…) Dodatkowo, federalny trojan, jak każde inne złośliwe oprogramowanie, jest w stanie po cichu ściągać z komputera zainfekowanej osoby dowolne pliki; zdjęcia, dokumenty i e-maile. Analiza sądowych dokumentów nie ujawnia żadnych innych specjalnych funkcji narzędzia.

Niebezpiecznik

Z ekspertami jest jednak ten problem, że zwracają na nich uwagę osoby w jakiś sposób zaznajomione z tematem, które wiedzą, że eksperta po prostu warto posłuchać. W przypadku prywatności przypomina to trochę przekonywanie już przekonanych.

Nagie zdjęcia miss nastolatek

Dlatego warto przypomnieć historię inteligentnego zboka, Trevora Harwella, który socjotechnikę opanował na poziomie co najmniej sprzedawcy garnków z magicznej stali. Trevor, pracując jako serwisant komputerowy wrzucał do naprawianych komputerów aplikację, która wyświetlała komunikat o konieczności wystawienia sprzętu na działanie pary wodnej. Posłuszni użytkownicy, udając się pod prysznic, brali wówczas swoje laptopy do łazienek, ku radości pana Harwella.

Cassidy Wolf

Kilka lat temu głośna była również przygoda amerykańskiej miss nastolatek 2013, Cassidy Wolf. Cassidy dostała mailem swoje nagie zdjęcia, a problem polegał na tym, że nie mogła przypomnieć sobie, by brała udział w rozbieranej sesji. Jak się później okazało – owszem, brała, tylko nieświadomie. Wszystko za sprawą kolegi z klasy, który z kilku sposobów zobaczenia Cassidy nago wybrał ten niewymagający opuszczenia bezpiecznej piwnicy.

Szef FBI: zasłaniajcie kamery!

W czasach, gdy różne trzyliterowe służby znają nas lepiej, niż najbliższa rodzina, a o zapomniane hasło do poczty można w czasie konferencji prasowej zapytać ministra sprawiedliwości, szef amerykańskiej bezpieki jest kimś na kształt globalnego odpowiednika Morgana Freemana z „Bruce’a Wszechmogącego”.

To taki szef wszystkich szefów, który – gdyby mu na tym zależało – mógłby powiedzieć, gdzie znikają nasze pieniądze z portfela, z kim spędza wieczory urocza sąsiadka i dlaczego jamnik osiedlowego dresa wyklętego nazywa się Mefedron.

Szef FBI, James Comey

To właśnie aktualny szef FBI, James Comey, zwrócił niedawno uwagę na konieczność zakrywania kamer w laptopach. Nie zasugerował, że warto byłoby, nie napomknął, że można, tylko powiedział wprost:

Zasłaniajcie kamery w swoich komputerach. Jest kilka sensownych rzeczy, które trzeba robić i to jest właśnie jedna z nich. To jak blokowanie drzwi naszego samochodu czy uruchomienie alarmu gdy idziesz wieczorem spać. (…) Wejdźcie do dowolnego rządowego biura – wszyscy mamy te małe kamery przyczepione na górze ekranu. I wszystkie mają małą pokrywę, która je zasłania. Robisz to, aby ludzie, którzy nie powinni, nie patrzyli na ciebie.

James Comey

W tym przypadku nie ma wątpliwości – jeśli chodzi o inwigilację, ten facet zna się na rzeczy. Może nie od strony technicznej – bo od tego ma armię pracowników – ale z pewnością ma świadomość, co mogą podległe mu i inne służby. I choć można zastanawiać się, jaki cel przyświecał mu przy wygłaszaniu ostrzeżenia, to sądzę, że nie ma powodu, by mu nie wierzyć.

To jak, będziecie zasłaniać kamery?

Zobacz więcej artykułów z serii: Rozdziobią nas kruki i drony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

15.07, czyli Dzień bez telefonu komórkowego. Dziwne to święto Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Julian Assange: drzazga w tyłku prezydenta. WikiLeaks ujawnia to, co władze chcą ukryć "Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury? Zmiana czasu. Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki? Jak brzmi liczba pi? Długa historia płyty CD. Czy srebrny krążek ma jeszcze przyszłość? Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Rok 1984: 35 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Rosyjski Air Force One. Tak wygląda wnętrze osobistego samolotu Władimira Putina To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Cuda techniki, które działają bez prądu Współczesne lotniskowce. Najpotężniejsze okręty, jakie kiedykolwiek pływały po morzach 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Jeden z nich to chińska podróbka. Potrafisz wskazać, który? Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych

Popularne w tym tygodniu:

"Black Pearl" w Polsce. Największy prywatny żaglowy jacht świata w porcie w Gdańsku MSC Gülsün. Największy kontenerowiec świata pojawi się w Gdańsku. Zobacz wideo Samoloty solarne. Nadchodzi rewolucja w lataniu?