Przyroda kontratakuje. Ziemia jak Pandora z „Avatara”: zwierzęta atakują górnicze drony

Historia wymyślona przez Jamesa Camerona na potrzeby „Avatara” dzieje się naprawdę. W Zachodniej Australii orły atakują górnicze drony, utrudniając prowadzenie badań i powodując duże straty.

Drapieżne ptaki kontra drony

Drapieżne ptaki kontra drony (Fot. ThingLink)

  1. Kto wykorzystuje ptaki do walki z dronami?
  2. Czym charakteryzuje się Trimble UX5?
  3. Jak operatorzy dronów chcą bronić się przed ptakami?

Orły kontra drony

Wiele miesięcy temu liczne kontrowersje wywołał pomysł, by do zwalczania dronów, latających w pobliżu holenderskich lotnisk, używać specjalnie przeszkolonych ptaków drapieżnych. W roli łowców dronów miały wystąpić orły, a kontrowersje dotyczyły m.in. faktu, że zwierzęta mogą zostać zranione przez szybko obracające się wirniki.

Okazuje się, że po drugiej stronie planety przyroda sama wpadła na ten sam pomysł. Południowoafrykański koncern South Africa's Gold Fields, będący siódmym producentem złota na świecie ogłosił, że wykorzystywane przez niego drony są w zachodniej Australii atakowane przez orły.

Trimble UX5 — naturalna ofiara orła

Koncern górniczy wykorzystuje drony do tworzenia bardzo precyzyjnych, trójwymiarowych map terenów, gdzie może występować złoto. Używa w tym celu dronów Trimble UX5, które mogą wznieść się na wysokość do 125 metrów i latać z prędkością do 92 km/h.

Bezzałogowy System Latający Trimble UX5 HP jest łatwym w obsłudze, w pełni zautomatyzowanym systemem o wysokiej dokładności, zdolnym do wykonywania zdjęć lotniczych o rozdzielczości poniżej 1 cm. (…) system zapewnia intuicyjną pracę, która pozwoli na szybkie tworzenie najwyższej jakości ortomozaik i modeli 3D do takich zastosowań jak monitorowanie linii energetycznych, przestrzenne modelowanie terenu, tworzenie map, inwestycje drogowe oraz monitorowanie postępów.

opis drona na stronie dystrybutora

Dron tego typu kosztuje około 10 tys. dolarów. Kolejne 10 tys. to koszt przenoszonego przez niego wyposażenia. Problem w tym, że maszyna przypomina nieco swoim wyglądem drapieżnego ptaka, a zamieszkujące okolicę orły nie miały zamiaru pozwolić, by jakaś konkurencja panoszyła się na ich niebie.

Niezwykłe ujęcia atakujących orłów

Według doniesień South Africa's Gold Fields używane w Australii drony padają ofiarą drapieżnych ptaków. Jest to o tyle proste, że Trimble UX5 jest delikatną konstrukcją, wykonaną z włókna węglowego i pianki, która – choć umożliwia loty nawet przy silnym wietrze i padającym deszczu - łatwo poddaje się orlim szponom.

Trimble UX5 z kamuflażem

Zobacz również: GoPro 3D

Aby jakoś rozwiązać problem i umożliwić górnikom badanie terenu, drony zostały pokryte maskującym kamuflażem, ale efekt tych doraźnych działań jest na razie nieznany.

A górnicza firma – mimo poniesionych strat – zyskała dzięki tej historii coś wyjątkowego: unikatowe, jedyne w swoim rodzaju ujęcia atakujących orłów. Przykład możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Źródło: ABC

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot