Holendrzy użyją duńskich orłów do walki z amerykańskimi dronami chińskiej produkcji

Japończycy przechwytują bandyckie drony za pomocą innych dronów wyposażonych w specjalne siatki, a Amerykanie strzelają do nich niewidzialnymi promieniami. Europejczycy są jednak bardziej staroświeccy. Holenderski oddział policji do walki z dronami wykorzystać chce… orły.

Walczący orzeł
Walczący orzeł
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Żołyniak

03.02.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:54

Drony podobają się wszystkim. Także przestępcom

Popularyzacja dronów niesie ze sobą niemal tyle samo korzyści, co problemów wynikających z bezprawnego wykorzystania zdalnie sterowanych miniaturowych helikopterów.

Tak jak Amazon i inne sklepy przy ich pomocy chcą rozprowadzać zakupiony przez klientów towar, tak Yakuza i inne azjatyckie organizacje przestępcze wykorzystując drony do dystrybucji narkotyków w wielkich miastach.

Jedni używają helikopterków z podpiętymi kamerkami do uwieczniania sportowych wyczynów, drudzy przy pomocy tych samych urządzeń podglądają i szpiegują innych ludzi.

Nie brakuje też bardziej radykalnych działań – w kwietniu ubiegłego roku dron przeniósł materiały radioaktywne na dach budynku, w którym pracował japoński premier.

Dron dostarczający przesyłkę
Dron dostarczający przesyłkę© shutterstock

Szybko jasne stało się, że z bandyckimi dronami trzeba walczyć. Jako jedni z pierwszych do boju stanęli Japończycy, którzy dość szybko wprowadzili stosowne zmiany w prawie (zakaz korzystania z dronów w pobliżu lotnisk, elektrowni), a do tego pod koniec ubiegłego roku uruchomili specjalny oddział policyjnych minihelikopterów.

Do ich zadań należy patrolowanie budynków, w których mieszkają/pracują ważne osobistości, a w razie konieczności ściganie i przechwytywanie dronów, których piloci mogą mieć niecne intencje. Jak dokonują tego służby z kraju Kwitnącej Wiśni?

警視庁、迎撃ドローン運用開始へ=全国初、網使い空中で捕獲

Policja w Japonii wykorzystuje szybkie i zwrotne drony, które mają podpięte sieci do łapania innych urządzeń tego typu. W przyszłości mają pojawić się jednostki, które będą zdolne do wystrzeliwania sieci, co umożliwi unieszkodliwienie przestępczych dronów na odległość.

Walka z ogniem przy użyciu ognia nie zawsze się jednak sprawdza – już teraz część organizacji przestępczych korzysta z dronów-ochroniarzy, które mają ściągać policyjne jednostki zanim te złapią w sieć drona-kuriera.

AUDS - Anti-UAV Defence System (11 May 2015)

O krok dalej poszło amerykańskie wojsko, które opracowało systemy ochrony przed bojowymi dronami, jak Falcon Shield czy Blighter AUDS (Anti-UAV Defence System). Firma Battelle – wzorując się nieco na wojskowych osiągnięciach - stworzyła lekką i łatwą do przenoszenia broń o nazwie DroneDefender.

Jej zadaniem jest emitowanie dostrojonych do odbiorników minihelikopterów fal radiowych, które zakłócają sygnał ze sparowanego pilota, tym samym unieruchamiając drony. Nie trudno wyobrazić sobie służby policyjne i agencje ochrony, które wkrótce będą wyposażone w karabiny DroneDefender.

Holendrzy stawiają za to na… orły

Jaka jest odpowiedź Holendrów na rozwiązania stosowane przez Japończyków i Amerykanów? Cóż, tamtejszej policji bardzo spodobał się filmik na YouTube’ie, na którym para orłów atakuje i uprowadza drona, mając go za pokarm.

Phantom 3 get kidnapped by two eagles

Parę dni temu przedstawiciele holenderskiej policji przedstawili program mający na celu szkolenie orłów do walki z różnymi dronami.

Te majestatyczne ptaki mają rozpoznawać urządzenia, które pojawiły się w niedozwolonej przestrzeni powietrznej, a następnie unieruchamiać je w locie i sprowadzać na ziemię.

Główne atuty orłów w walce z dronami to nieporównywalnie większa zwinność w locie i potężne szpony, które są w stanie utrzymać drony podczas transportu.

Orzeł przechwytujący drona
Orzeł przechwytujący drona

Holendrzy ujawnili, że szkoleniem orłów (rozpoznawanie dronów, sposób ataku) prowadzone jest we współpracy z duńską firmą Guard From Above, a jego efekty będą widoczne już za kilka miesięcy.

Wtedy też pierwsze orły mogą zameldować się na służbie. O ile oczywiście policja upora się z organizacjami zajmującymi się ochroną zwierząt – orły podczas ataku mogą zostać zranione m.in. przez wirniki w dronach.

Policja z Holandii przewidziała chyba tego typu problemy, gdyż już teraz informuje o pracach nad innymi sposobami walki z przestępczymi dronami, jak hackowanie helikopterów czy – wzorem Japończyków – korzystanie ze specjalnych sieci.

Rozwiązania te może i będą skuteczne, ale z pewnością nie będą tak efektowne jak starcia dronów z orłami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.