Oregon SHE101: czujnik jakości powietrza z funkcją powerbanku

Analiza jakości powietrza może być jednak bardzo prosta, a odpowiednie urządzenie bez problemu zmieści się w kieszeni. Nie inaczej jest w przypadku kompaktowego czujnika Oregon SHE101. Jakie funkcje pomiaru oferuje?

  1. Jakie wymiary ma mobilny miernik?
  2. Jakie wartości analizuje?
  3. W jaki sposób sygnalizuje zagrożenie?
  4. Jaką pojemność ma jego bateria?

Odpowiedź na nasilający się smog

Temat zanieczyszczeń powietrza ani trochę nie traci na aktualności, skutecznie podsycany przez kolejne doniesienia o natężeniu smogu w największych miastach. Choć bieżące poziomy zawartości pyłów można szybko i wygodnie zweryfikować w Internecie, pochodzą one z silnie rozproszonej sieci czujników i traktować je należy wyłącznie orientacyjnie.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby samodzielnie zweryfikować jakość powietrza w swoim domu i bezpośredniej okolicy. Na rynku pojawiło się sporo kompaktowych stacji monitorujących zawartość pyłów, odróżniających się od siebie głównie precyzją pomiaru. W podobną funkcję są również wyposażane wybrane stacje pogodowe wielu producentów.

Jeszcze atrakcyjniej prezentuje się propozycja amerykańskiej marki Oregon Scientific, od 1989 roku produkującej drobną domową elektronikę. Swoją ofertę elektronicznych zegarków, wag łazienkowych czy właśnie stacji pogodowych rozszerzyła o mobilny czujnik jakości powietrza – model SHE101.

Miernik zanieczyszczeń, temperatury i wilgotności

Urządzenie ma poręczny rozmiar 114 × 114 × 37 mm i jest lżejsze od większości smartfonów. Wyposażono je w czytelny wyświetlacz OLED o przekątnej 1,3”, na którym prezentuje wyniki analiz. Wykonuje je automatycznie w odstępach 30 minut, określając stężenie pyłów PM 1,0, PM 2,5, PM 10, a ponadto ilość lotnych związków organicznych.

Poza ekranem funkcję informacyjną spełnia także wbudowany głośnik oraz podświetlenie diodowe. Pierwszy z nich emituje sygnał ostrzegawczy, a kolejny przekłada poziom zanieczyszczeń na jeden z trzech kolorów: zielony, żółty bądź czerwony. Czas działania modelu SHE101 określono na maksymalnie 20 dni w trybie czuwania.

Wśród dodatkowych funkcji znalazł się pomiar temperatury (od -10 do 40˚ C) oraz wilgotności powietrza. Wyniki pomiarów można zapisywać i śledzić na ekranie smartfona, co umożliwia łączność Bluetooth i dedykowana aplikacja O.AIR na urządzenia mobilne (Android i iOS). Dzięki baterii o pojemności 2600 mAh oraz wbudowanemu gniazdu USB, SHE101 oferuje także funkcję powerbanku.

Zobacz również: Asus Pro Essential PU500

Skład powietrza jako cenna informacja

Czasy polegania wyłącznie na zewnętrznych źródłach informacji stopniowo odchodzą do przeszłości. Rozwój elektroniki składa w ręce indywidualnych użytkowników coraz bardziej mobilne i precyzyjne urządzenia, które szybko zyskują na popularności. Samodzielny pomiar dotyczy już nie tylko wagi czy ciśnienia, ale i powietrza w bezpośrednim otoczeniu.

Ten trend nie ominął także Polski, gdzie dbałość o zdrowie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Doskonale wykazała to skala oburzenia, z jaką przyjęto sensacyjne doniesienia o natężeniu smogu w największych miastach. W takich okolicznościach kompaktowy czujnik marki Oregon ma szanse na spore zainteresowanie. Jego aktualna cena wynosi ok. 390 zł.

Źródło: materiały prasowe, Oregon Scientific

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Asus ROG Swift PG258Q: gamingowy monitor z odświeżaniem aż 240 Hz Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych Epson PaperLab: biurowe urządzenie do wydajnego recyklingu papieru SHFT IQ: wirtualny trener biegania korzystający ze sztucznej inteligencji Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint CAMEO360: najmniejsza kamera sferyczna 4K na świecie LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów ET Mini: mobilny projektor z bezprzewodowym strumieniowaniem wideo Washwow: mobilna pralka wykorzystuje prąd zamiast detergentu 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Adata SD600: szybki zewnętrzny dysk SSD z układami 3D NAND Zegarek NIWA: unikalny zegarek wyświetlający czas na lampach NIXIE KiwiCard: pomysłowy Bluetooth tracker w formie karty kredytowej Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne Baidu DeepVoice: chiński Google ujawnia swój generator mowy Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Regi-Robo: automatyczny system w pełni zastępujący sklepowego kasjera Algorytm Google'a automatycznie rozpoznaje zawartość filmów Nvidia Jetson TX2: kompaktowa platforma łączy wydajność i oszczędność energii Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a Beyond Sight: nawigacyjna opaska z haptycznym interfejsem