Częstotliwość odświeżania ekranu: na co wpływa i jakie ma znaczenie?

Producenci monitorów i telewizorów już od dłuższego czasu konsekwentnie podnoszą wartość odświeżania ekranu w swoich produktach. Czy jednak pogoń za hercami ma sens i faktycznie zwiększa wartość użytkową?

  1. Co oznacza parametr częstotliwości odświeżania ekranu?
  2. Jakie wartości oferuje w telewizorach i monitorach?
  3. W jakich zastosowaniach wystarczy 100 a w jakich 240 Hz?

Postęp mierzony w hercach

Częstotliwość odświeżania jest parametrem określającym ilość obrazów (klatek) wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy. W największym uproszczeniu można byłoby więc przyjąć że od dawna obecne na rynku telewizory 100 Hz i monitory 60 Hz wystarczą do wyświetlenia płynnego i dynamicznego obrazu.

Pozory szybko rozwiały kolejne modele wyświetlaczy, oferujące wartości powyżej 100 Hz. Zestawione z poprzednikami okazały się zapewniać wyraźnie większą płynność, choć wraz ze wzrostem częstotliwości odświeżania rosły wymagania względem użytkownika: ekran 240 Hz w rękach gracza RTS czy pracownika biurowego nie pozwoli w pełni wykorzystać swoich możliwości.

SONY KD-65S9005, czyli jeden z wielu telewizorów 800 Hz

Wymagania wobec sygnału i treści

Wybierając monitor czy telewizor należy więc wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim potencjał urządzenia nadającego sygnał, a więc np. komputera lub konsoli. Jeśli marzy nam się wykorzystanie częstotliwości odświeżania powyżej 100 Hz, musimy dysponować wydajnym urządzeniem generującym ponad 100 klatek na sekundę.

Kolejną kwestią jest faktyczna dynamika wydarzeń na ekranie – niewielka w przypadku większości treści w telewizji i wielu gatunków gier komputerowych. Inaczej jest jednak w przypadku tytułów FPS czy wyścigów, gdzie tempo odświeżania obrazu może przynieść różnicę zauważalną dla każdego wymagającego gracza.

BenQ Zowie XL2540 - 25 cali i 240 Hz

Złoty środek, czyli produkt na miarę potrzeb

Seans naszego ulubionego filmu na 100- i 200-hercowym telewizorze ma więc prawo wyglądać podobnie, a różnicę w płynności dostrzegą wyłącznie najbardziej spostrzegawcze osoby w najbardziej dynamicznych produkcjach. Podobnie będzie w przypadku konsol, gdzie takiej ilości klatek na sekundę po prostu nie zdołamy wygenerować.

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Uzasadnienie najwyższej częstotliwości odświeżania przynoszą dopiero komputery i najdynamiczniejsze z rozgrywek. Project: Cars, Forza Horizon 3, CS : GO czy Overwatch to zaledwie kilka przykładów, w których pożądany czas reakcji może być mierzony w milisekundach. Dobrej klasy ekran zapewni w nich nie tylko większy komfort rozgrywki, ale i lepsze wyniki w rywalizacji.

Warto jednak zachować umiar i poświęcić chwilę na dopasowanie modelu wyświetlacza do naszych potrzeb i preferencji. Większości graczy w pełni wystarczy 140 Hz, podczas gdy modele 240 Hz są kierowane raczej do osób aspirujących do esportowej czołówki. Różnicę korzystnie wówczas ulokować w większej rozdzielczości bądź przekątnej ekranu.

Źródło: materiały prasowe: Asus, LG, Sony, BenQ

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Asus ROG Swift PG258Q: gamingowy monitor z odświeżaniem aż 240 Hz Technologia w optyce. Po co nosimy okulary przeciwsłoneczne? Cooler Master MasterAir Maker 8: chłodzenie procesora wyposażone w komorę parową 3D Czym jest kwantowa kropka? Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych Epson PaperLab: biurowe urządzenie do wydajnego recyklingu papieru Oregon SHE101: czujnik jakości powietrza z funkcją powerbanku SHFT IQ: wirtualny trener biegania korzystający ze sztucznej inteligencji Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint CAMEO360: najmniejsza kamera sferyczna 4K na świecie LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów ET Mini: mobilny projektor z bezprzewodowym strumieniowaniem wideo Washwow: mobilna pralka wykorzystuje prąd zamiast detergentu 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Adata SD600: szybki zewnętrzny dysk SSD z układami 3D NAND Zegarek NIWA: unikalny zegarek wyświetlający czas na lampach NIXIE KiwiCard: pomysłowy Bluetooth tracker w formie karty kredytowej Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne Baidu DeepVoice: chiński Google ujawnia swój generator mowy Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Regi-Robo: automatyczny system w pełni zastępujący sklepowego kasjera