Inteligentne domy – czy warto inwestować w systemy typu Smart Home?

Inteligentne domy stają się coraz bardziej popularnymi systemami, które podbijają serca inwestorów na całym świecie. Również w naszym kraju systemy pozwalające na inteligentną „obsługę” domu stają się coraz bardziej popularne. Czasem można spotkać się z inwestycją w jedną konkretną instalację, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w kompleksowy system pozwalający na kontrolę wszystkich możliwych instalacji wewnątrz i na zewnątrz domu, a także poprawę bezpieczeństwa domowników.

Artykuł sponsorowany

Czym właściwie jest system inteligentnego domu i jakie daje on możliwości inwestorom? W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie związane z systemami typu Smart Home.

Czym jest system inteligentnego domu?

Inteligentny dom, często nazywany również Smart Home lub systemem inteligentnego domu, to rozwiązanie pozwalające na połączenie wszystkich instalacji w jeden kompleksowy system. Z reguły system inteligentnego domu bazuje na połączonych ze sobą instalacjach takich jak: oświetleniowo-elektryczna, grzewcza, a także dodatkowo systemy audio-video, linia telefoniczna, urządzenia alarmowe i monitoringujące, instalacja przeciwpożarowa. Do tego często dodaje się systemy garażowe i ogrodowe.

Obecnie — dzięki specjalistycznym firmom — można stworzyć domostwo komfortowe i łatwe w „obsłudze” - o zaletach systemu SmartHome opowiadał dyrektor marketingu Ferguson sp. z o.o. Kostas Brzeziński, dodając — Co najważniejsze, systemy te stają się w ten sposób w pełni dostosowane do indywidualnych preferencji mieszkańców.

Kwestią, która przemawia na korzyść takich rozwiązań, jest również to, że systemy inteligentnych domów pozwalają na poczynienie dużych oszczędności na wydatkach ponoszonych na eksploatację domu oraz wpisują się w zasady budownictwa ekologicznego.

Jakie korzyści daje montaż systemów inteligentnych w domu?

Dla wielu osób jedną z najważniejszych korzyści, jakie daje instalacja w domu tego rodzaju systemu będzie to, że przy użyciu jednego małego urządzenia np. telefonu czy tabletu z zainstalowaną odpowiednią aplikacją można sterować wszystkimi systemami zainstalowanymi w domu. Jednak warto przyjrzeć się bliżej zaletom, jakie daje to rozwiązanie. Do głównych walorów Smart Home należy zaliczyć przede wszystkim:

— możliwość kontrolowania (również zdalnie) tego, co dzieje się w domu;

— działanie bezprzewodowe (brak dodatkowego okablowania zapewnia wysoką estetykę w domu i brak konieczności wykonywania dodatkowych montaży czy remontów przed instalacją systemu Smart);

— prostą, wręcz intuicyjną obsługę, z którą poradzi sobie nawet osoba, która po raz pierwszy ma do czynienia z tego typu rozwiązaniami;

Zobacz również: Asus Pro Essential PU500

— estetyczne i niewielkie czujniki systemowe;

— integrację wszystkich systemów i urządzeń na połączeniu, których nam należy najbardziej (każdy użytkownik może indywidualnie dobrać instalacje, jakie będą wchodziły w skład jego smart domu);

— zmniejszenie wydatków związanych z eksploatacją domu;

— zwiększony komfort oraz bezpieczeństwo domowników (w zależności od tego, jakie dokładnie elementy zostaną włączone do systemu inteligentnego domu, może on powiadamiać np. o rozszczelnieniu instalacji gazowej, pojawieniu się tlenku węgla w powietrzu, zalaniu czy intruzie na posesji);

— możliwość indywidualnej personalizacji każdego z pomieszczeń w domu;

— nieograniczone możliwości rozbudowy (system można poszerzać o kolejne elementy, kiedy będzie to konieczne).

Jak działa system inteligentnego domu?

Głównym elementem całego systemu Smart Home jest hub, nazywany również bramką. To właśnie do niego łączą się pozostałe elementy systemu. Dużą zaletą tego systemu jest to, że w celu jego rozbudowy nie trzeba dokonywać żadnych modyfikacji w pomieszczeniach. Jak to wcześniej zostało wspomniane, urządzenia łączą się ze sobą drogą bezprzewodową, dlatego nie wymagają okablowania, a co za tym idzie, ich instalacja nie jest problematyczna dla użytkowników domu. Do huba można podłączyć:

— instalacje (np. elektryczne, gazowe, kanalizacyjne, oświetleniowe);

— czujniki (np. dymu, ruchu, gazu, zalania, przeciwpożarowe, a także czujniki otwarcia drzwi/okien);
— kamery;

— system alarmowy;

— system rolet i bram garażowych;

— pojedyncze urządzenia elektryczne.

Systemem można sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej w urządzeniu mobilnym (sprawdza się szczególnie w czasie długiego wyjazdu), panelu sterującego zainstalowanego w hubie, a także specjalnego pilota działającego w dwóch technologiach IR i Wi-Fi pozwalającego również na sterowanie urządzeniami takimi jak telewizor czy sprzęt audio-video.


Jaki jest koszt instalacji systemu Smart Home?

Koszt instalacji podstawowego systemu dla inteligentnego domu będzie wahał się od około 800 zł do 2000 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dużo zależy od samego producenta i tego, co oferuje jako zestaw podstawowy. Dla przykładu marka Ferguson proponuje hub z zestawem podstawowych czujników, a inny producent w tej samej cenie może oferować jedynie sam hub, a czujniki i pozostałe elementy instalacji należy dokupić samodzielnie.

Dzięki możliwości swobodnego dołączania kolejnych elementów systemu do huba, całościowe koszty instalacji mogą być rozłożone na kolejne etapy, a dodatkowo większość producentów oferuje sprzedaż ratalną swoich urządzeń, co zwiększa dostępność tego typu rozwiązań dla większej ilości inwestorów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat Czym jest kwantowa kropka? Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Cuda techniki, które działają bez prądu Współczesne lotniskowce. Najpotężniejsze okręty, jakie kiedykolwiek pływały po morzach 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Częstotliwość odświeżania ekranu: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jeden z nich to chińska podróbka. Potrafisz wskazać, który? Jak działa ekran dotykowy? FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Opaski sportowe: którą wybrać? Przegląd activity trackerów Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą

Popularne w tym tygodniu:

Wyłącz poprawę płynności w telewizorze – radzi Tom Cruise i gwiazdy Hollywood