Obrona nie zawsze jest konieczna. Można uniknąć napaści

Zimą na ulicach może robić się niebezpiecznie. Długie wieczory, niewielu przechodniów na ulicy i boczna uliczka lub wyludniony park to właściwie przepis na kłopoty. Bardzo łatwo stać się ofiarą napadu, ale wbrew pozorom obrona czy uniknięcie konfrontacji też nie jest trudna. Choć wdane się w walkę z napastnikiem wymaga specjalnego kursu, to aby nie kusić losu, wystarczy "tylko" zdrowy rozsądek

Gaz pieprzowy powinien znaleźć się w każdej damskiej torebce i nie tylko

Gaz pieprzowy powinien znaleźć się w każdej damskiej torebce i nie tylko (Domena Publiczna)

Poniżej podpowiadamy jak nie stać się ofiarą napaści. Większość porad nie wymaga specjalnego szkolenia ani umiejętności. Liczy się przede wszystkim trzeźwa ocena sytuacji.

Nie kuś losu
Unikanie konfrontacji wbrew powszechnej opinii nie jest niczym złym. Nie oznacza to bowiem, że musisz uciekać z podkulonym ogonem za każdym razem, gdy poczujesz zagrożenie. Wystarczy kilka prostych nawyków by uniknąć starcia z agresywnymi lub pijanymi i osobami. Wystarczy omijać wszystkie podejrzane miejsca, zacienione klatki schodowe czy bramy. Nigdy nie wiadomo co może czaić się za rogiem. Jeśli widzisz podejrzaną osobę lub grupę, staraj się również unikać kontaktu wzrokowego. Wpatrywanie się w pijaną lub szukającą zaczepki osobę to przepis na kłopoty.

Wiele osób nie zdaje sobie często sprawy z własnej lekkomyślności, dlatego zwróć uwagę na to co robisz wieczorową porą. W niektórych niebezpiecznych dzielnicach dużych miast takie miejsca jak bankomaty są po godzinie 22 pod obserwacją potencjalnych rabusiów. Jeśli koniecznie musisz wypłacić wieczorem większą ilość gotówki, staraj się robić to w dobrze znajomych okolicach, a najlepiej blisko miejsca, w którym mieszkasz. Potencjalni rozbójnicy zrezygnują z napadnięcia osoby z sąsiedztwa w obawie przed późniejszym rozpoznaniem.

W towarzystwie zawsze raźniej
Jeżeli wracasz z pracy, kina lub imprezy po godzinie 22, najlepiej nie podróżować samotnie. Samotne osoby w wyludnionych środkach komunikacji to częste ofiary napadów, dlatego wsiadając do pustego autobusu czy pociągu zajmij miejsce możliwie jak najbliżej kierowcy lub konduktora. W ten sposób możesz liczyć na ewentualną pomoc w trudnej sytuacji lub zatrzymanie pojazdu. W ten sposób zapobiegniesz również ewentualnej kradzieży bagażu, gdy podczas długiej podróży zdarzy ci się zasnąć.

Stojąc na przystanku trzymaj się zasady wyciągniętej ręki, czyli nie zbliżaj się do potencjalnego napastnika na krótki dystans. Nawet osoba, która sprawia wrażenie pijanej lub śpiącej może zaatakować zaskakująco szybko i nie dać nam czasu na reakcję.

Gdy już dojdzie do konfrontacji, walcz
Niezależnie od środków ostrożności, czy to w wyniku zaskoczenia, czy "przyparcia do muru" czasem konieczna będzie walka z przeciwnikiem. Prawo do obrony koniecznej przysługuje nam nawet wtedy, gdy istnieje możliwość uniknięcia konfrontacji (np. ucieczki). Musisz jednak pamiętać o tym, żeby podejmować środki obrony proporcjonalne do wartości dobra, które jest zagrożone. Innymi słowy złamanie komuś ręki za to, że potrącił nas na chodniku będzie przekroczeniem granicy obrony koniecznej i z ofiary możesz stać się napastnikiem.

Przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności możesz uniknąć bezpośredniej konfrontacji lub w razie potrzeby sprawnie się obronić. Musisz pamiętać, że wielu napastników opuszcza bojowy nastrój, gdy widzą, że potencjalna ofiara stawia opór. Powinieneś jednak dobrze przekalkulować swoje szanse, jeśli przeciwników jest więcej, lepiej nie ryzykować.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Żelazko do 200 zł Odkurzacz workowy do 200 zł Okap kuchenny do 250 zł Opiekacz do 150 zł Piekarniki do 1000 zł Blender kielichowy do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 400 zł Amplitunery do 1500 zł Żelazko do 100 zł Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Jak podłączyć telefon do telewizora? Bezprzewodowe kino domowe – jakie wybrać? Nowy wymiar przenośnej rozrywki. Minikomputery przebijają laptopy Chcesz mieć oczy dookoła głowy? Wideorejestrator kupisz za grosze Teraz samochód sprosta wymaganiom. Akcesoria dla kierowcy-perfekcjonisty Zastanawiasz się nad kupnem telewizora? Oto co musisz wiedzieć Szybkowary – na co zwrócić uwagę przy kupnie? Prezent dla nowoczesnej mamy - propozycje Uniwersalne prezenty na święta - propozycje do 100, 300 zł i droższe Prezent na święta dla dziewczyny Takim nożem mógłbyś się ogolić. Podpowiadamy, jak go naostrzyć

Popularne w tym tygodniu:

Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Smartfonem zrobisz dobre zdjęcia. Aparaty o wysokiej liczbie megapikseli Myślisz, że masz wygodną poduszkę podróżną? Wypróbuj J-Pillow, najlepszy gadżet na drogę Sala kinowa w domowym zaciszu? To bardzo proste Telefon długo się ładuje? Nie zmieniaj baterii, tylko ładowarkę Największe hity The Who na żywo. Limitowane wydanie z blu-rayem Słuchawki wyciszające to najnowszy trend. Te kupisz w bardzo okazyjnej cenie Nie bój się o dom podczas wyjazdu. Monitoring na komórce Oszczędzaj baterię w telefonie. Smartwatche z funkcją GPS Jeszcze smartfon czy już tablet? Telefony z dużymi ekranami za niewielkie pieniądze Laptopy to tylko początek. Mobilne komputery zdobywają popularność Akcesoria GoPro. Co warto, a czego nie warto kupować