SanDisk Connect Wireless Stick – mobilny, bezprzewodowy magazyn danych

W smartfonie brakuje miejsca na dane? Jest na to sposób. Oferowane przez firmę SanDisk urządzenie o nazwie Wireless Stick to rozwiązanie naszych problemów z pamięcią. Nie dość, że oferuje nam dodatkowe miejsce na dane, to robi to w doskonałym stylu – bezprzewodowo i mobilnie.

SanDisk Connect Wireless Stick
SanDisk Connect Wireless Stick
Źródło zdjęć: © Fot. WebLife
Łukasz Michalik

20.12.2017 | aktual.: 20.12.2017 09:13

Każdy dysk da się zapchać

Jakimi prawami rządzi się nasz Wszechświat? Po piątkowym popołudniu następuje od razu niedzielny wieczór, przebiegły klocek LEGO zawsze znajdzie w nocy sposób, aby trafić pod bosą stopę, a pamięć na dane w smartfonie – obojętnie, jak duża by była – zawsze po jakimś czasie okazuje się za mała.

Na ten właśnie problem odpowiada sprytny gadżet marki SanDisk, którego nazwa jest zarazem najkrótszym opisem kluczowej funkcji. SanDisk Connect Wireless Stick przypomina wyglądem pendrive, jednak potwierdza przy tym stare powiedzenie, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

SanDisk Connect Wireless Stick
SanDisk Connect Wireless Stick

Przyczajony pendrive, ukryty NAS

Zapakowane w przezroczysty blister urządzenie wygląda – mimo słusznego rozmiaru – dość niepozornie. Jego frontową powierzchnię pokrywa trójwymiarowy wzorek, a na jednym z boków znajdziemy przycisk zasilania. Jaka jest jego rola?

To, co na pierwszy rzut oka przypomina przerośniętego pendrive'a, kryje w sobie nie tylko 200 GB pamięci, ale także moduł Wi-Fi. I – co można uznać za tzw. killer feature – wbudowany akumulator, pozwalający na wielogodzinną pracę z dala od źródła prądu.

Po wetknięciu do komputerowego gniazda USB możemy korzystać z Wireless Sticka jak ze zwykłego pendrive'a. Magia pojawia się, gdy wypniemy nośnik i włączymy przycisk zasilania. Urządzenie sygnalizuje pracę miganiem ukrytej diody i uruchamia wówczas własną sieć Wi-Fi, pełniąc rolę mobilnego, bezprzewodowego magazynu danych, z którym możemy połączyć się smartfonem, tabletem czy komputerem.

SanDisk Connect Wireless Stick - widoczna dioda, sygnalizująca pracę urządzenia
SanDisk Connect Wireless Stick - widoczna dioda, sygnalizująca pracę urządzenia

Prosta obsługa

Brawa należą się za banalną obsługę. W przypadku urządzeń mobilnych połączenie, po uruchomieniu odpowiedniej aplikacji, następuje automatycznie. Prościej i bardziej intuicyjnie chyba już się nie da.

SanDisk Connect Wireless Stick - aplikacja
SanDisk Connect Wireless Stick - aplikacja

Sama aplikacja oferuje prostego menedżera plików i podstawową integrację z systemowymi funkcjami, dzięki czemu możemy automatycznie przesyłać na nośnik np. zrobione zdjęcia, automatycznie wykonywać backupy czy przywracać dane. Co istotne, urządzenie z powodzeniem sprawdza się jako źródło do strumieniowania multimediów, pozwalając na bezprzewodowy dostęp nie tylko do zdjęć czy muzyki, ale także do materiałów wideo.

SanDisk Connect Wireless Stick - aplikacja
SanDisk Connect Wireless Stick - aplikacja

Z poziomu aplikacji możemy również sprawdzić stan naładowania akumulatora, uzyskać dostęp do ustawień sieci bezprzewodowej, ustalić hasło dostępowe czy wyznaczyć czas automatycznego wyłączenia urządzenia.

Stabilne połączenie i długa praca na akumulatorze

Warta podkreślenia jest w tym przypadku stabilność i niezawodność połączenia. W czasie długich testów Wireless Stick nie zawiódł mnie ani razu. Warto o tym wspomnieć zwłaszcza w kontekście poprzedniego, starszego urządzenia SanDiska o nazwie Connect Wireless Flash Drive – widać, że producent wyciągnął wnioski i poprawił to, co wymagało poprawienia.

W połączeniu z długą pracą na wbudowanym akumulatorze, przekraczającą 4 godziny, stanowi to naprawdę solidną rekomendację. Ten sprzęt po prostu działa tak, jak działać powinien.

Connect Wireless Stick | Official Product Overview

Beczka miodu, łyżka dziegciu

Opisując atuty, trzeba jednak wspomnieć o, na szczęście drobnych, mankamentach. Pierwszym z nich jest irytująca konieczność wyboru, czy ładujemy akumulator, czy udostępniamy dane. Podpięty do USB Wireless Stick staje się zwykłym pendrive'em, co – zwłaszcza w przypadku intensywnego, stacjonarnego wykorzystania – ogranicza jego użyteczność.

Zastrzeżenia może również budzić sposób komunikacji. Wireless Stick tworzy bowiem własną sieć Wi-Fi, z którą należy się połączyć. W praktyce prowadzi to nieraz do hamletowskiego dylematu: Internet, czy dostęp do danych, oto jest pytanie! Z drugiej strony rozwiązanie to wydaje się sensowne z uwagi na bezpieczeństwo danych – sieć możemy zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem, co ogranicza ryzyko, że do naszych plików dobierze się ktoś nieuprawniony.

W takim kontekście trudno jednoznacznie podsumować tę cechę urządzenia. Takie rozwiązanie może być bowiem zarówno wadą, jak i zaletą – w zależności od priorytetów użytkownika.

Sandisk Connect Wireless Stick
Sandisk Connect Wireless Stick© SanDisk

20 minut i naładowane

Warto również zastanowić się, komu przyda się takie urządzenie. Jeśli potrzebujemy po prostu archiwum danych, poszukajmy raczej innych propozycji, wypadających lepiej zarówno pod względem kosztów, jak i wydajności – przede wszystkim prędkości transferu. Wireless Stick rozwija skrzydła w innych sytuacjach – jako mobilny magazyn danych.

Urządzenie jest naprawdę małe i lekkie, bez problemu możemy nosić je w kieszeni i mieć ciągle przy sobie. Do tego akumulator ładuje się bardzo szybko – do pełnego naładowania wystarczy zaledwie 20 minut. W praktyce oznacza to, że ważne dane możemy mieć zawsze przy sobie i w każdej chwili korzystać z nich niezależnie od tego, czy używamy w danej chwili komputera, smartfona z Androidem czy urządzenia Apple'a.

To rewelacyjne udogodnienie choćby w czasie spotkania ze znajomymi czy wycieczki w rodzinnym gronie, gdzie np. zdjęcia z kilku smartfonów mogą na bieżąco spływać do jednego miejsca, z którego stają się dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Co istotne, korzystające z urządzenia osoby nie muszą znajdować się w tym samym pomieszczeniu – w czasie testów nie odnotowałem żadnych problemów w sytuacji, gdy od Wireless Sticka dzieliły mnie dwie ściany albo strop.

SanDisk Connect Wireless Stick
SanDisk Connect Wireless Stick

Komfort życia bez przewodów

Sandisk Connect Wireless Stick jest dostępny w kilku wersjach, różniących się pojemnością i kolorem. Wersja o pojemności 200 GB kosztuje w Polsce, w zależności od sklepu, około 390-430 zł.

Czy sprzęt jest warty swojej ceny? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób chcemy z niego korzystać. Przewody – choć nie poddają się bez walki – nieubłaganie odchodzą jednak do lamusa, a urządzenie SanDiska daje nam przedsmak tego, jak wygodne może być życie bez kłębiących się wokół nas kabli. Warto spróbować!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.