Ognisko nawet w deszczową pogodę. Zobacz polecane gadżety i narzędzia

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, a to doskonała okazja do zaplanowania biwaku. Jeśli masz zamiar spędzić weekend lub majówkę na świeżym powietrzu w gronie rodziny lub znajomych, musisz wiedzieć, jak rozpalić ognisko. To przydatna umiejętność i świetna zabawa.

Wiele osób nie może się już doczekać letnich biwaków

Wiele osób nie może się już doczekać letnich biwaków (Shutterstock)

Warto poznać najskuteczniejsze sposoby na wzniecenie ognia. Dzięki temu poradzisz sobie bez podpałki czy papieru, nawet gdy dopiero spadł deszcz. Zamiast tracić cierpliwość i próbować raz po raz, zapamiętaj kilka prostych zasad.

Przed rozpaleniem ognia
Sprawne rozpalenie ogniska, łącznie z zebraniem chrustu i podpałki, nie powinno zająć więcej niż kwadrans. Najważniejsze jest odpowiednie wybranie miejsca i przygotowanie stosu tak, by przy okazji nie spalić całej okolicy. Dlatego dobrze jest wybrać miejsce jak najmniej wietrzne, a na wszelki wypadek wykopać dołek, który osłoni płomień tym samym sprawiając, że drewno będzie palić się wolniej. Wykopana w ten sposób ziemia może posłużyć do przygaszenia żaru, gdy biwak już się skończy. Warto dodatkowo obłożyć miejsce kamieniami, w ten sposób ognisko zachowa swój kształt przez wiele godzin. Następnie przy pomocy saperki należy usunąć ściółkę z okolic ogniska. Dzięki temu ogień nie będzie miał możliwości rozprzestrzenienia się.

Jak zbudować stos i gdzie szukać podpałki?

Każde ognisko powinno składać się z trzech warstw:

Rozpałka – to najważniejsza część konstrukcji. Od jej jakości zależy to czy i jak szybko ogień rozprzestrzeni się na resztę drewna. W "domowych" warunkach jako rozpałkę wykorzystuje się najczęściej papier lub tekturę. Będąc w terenie, warto zabrać ze sobą nóż. Wystarczy ostrugać kilka suchych gałęzi, ich wiórki doskonale nadają się do rozpalania ognia. Dobrze sprawi się również wyschnięta trawa.

Chrust – cienkie patyki i gałązki najlepiej zacząć zbierać je jak najdalej od miejsca, w którym planujesz rozpalić ognisko. Dzięki temu gdy zapadnie zmrok, a tobie skończy się opał, nie oddalisz się daleko od obozowiska w poszukiwaniu chrustu. Płoną o wiele wolniej niż rozpałka, a w związku z tym płomień łatwiej obejmuje wierzchnią warstwę opału.

Paliwo – baza ogniska składająca się z grubszych bali i polan. W przeciwieństwie do pozostałych dwóch warstw nie muszą być suche jak wiór, chociaż jeśli będą zbyt mokre, rozpalenie ogniska może trwać całe wieki. Żarzące się paliwo może posłużyć do ogrzania wody, jeśli podczas biwaku zamierzasz coś ugotować.

Czym rozpalić ognisko?
Najprostsza odpowiedź to oczywiście zapalniczka lub zapałki. Warto jednak zawczasu zaopatrzyć się w bardziej niezawodny sprzęt. Nowoczesne krzesiwa odporne na zalanie i niesprzyjające warunki pogodowe w pewnych sytuacjach sprawdzą się o wiele lepiej niż zapałki i starczą na o wiele więcej czasu niż zwykła zapalniczka. Wystarczy jedynie odrobina wprawy i rozpalenie ognia nie będzie wyzwaniem.

Suchy chrust nawet po deszczu
Jeśli w przeddzień biwaku pogoda nie dopisała, nie oznacza to, że musisz obejść się bez ogniska. Co prawda chrust leżący na ziemi na wiele się nie przyda, ale warto rozejrzeć się za innymi źródłami opału. Jeśli w okolicy rosną drzewa iglaste, to prawdopodobnie ich niższe gałęzie są już suche i zwiędnięte, idealnie nadadzą się na podpałkę. Drugim dobrym materiałem jest kora niektórych drzew, na przykład brzozy. Jej płaty są cienkie i bardzo dobrze się palą. Po rozpaleniu ogniska warto rozłożyć wokół niego większe polana, by obeschły przed wrzuceniem ich do ognia, w innym przypadku palenisko będzie często przygasać.

Oczywiście trzeba pamiętać, że do rozpalenia ogniska w lesie wymagane jest specjalne pozwolenie z nadleśnictwa. To od decyzji leśniczego zależy miejsce biwaku, a także wybór osoby odpowiedzialnej za ognisko. Rozpalanie ognia "na dziko" może wiązać się ze sporymi karami.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Kieszeń majsterkowicza. Praktyczne i przydatne gadżety za niewielkie pieniądze Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych? Gadżetoman w podróży: przegląd materiałów na walizki Dla kierowcy, złotej rączki i biwakowicza. Wielofunkcyjne gadżety w dobrej cenie Zaplanuj wypad na łono natury. Przejrzyj profesjonalne narzędzia Noże, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Dla myśliwych i survivalowców Zdjęcia ostre jak brzytwa. Telefony z aparatem nawet 23 Mpix Ostrzenie noży dla zawodowców. Przyda się odpowiedni sprzęt Sprawdź, jakie dane udostępniasz na Facebooku. Wie o tobie więcej, niż sądzisz Telefony z wytrzymałą baterią. Zapomnij o ładowarce Bezpieczeństwo w samochodzie za mniej niż 25 złotych. Multitoole dla kierowców Spore gabaryty i niskie ceny. Tablety do 10 cali Smartwatch za mniej niż 500 zł. Dzwoń z nadgarstka Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Kuny w samochodzie. Skuteczny sposób na małe szkodniki

Popularne w tym tygodniu:

Nóż myśliwski na wyprawę do lasu. Dobra jakość w atrakcyjnej cenie Ognisko nawet w deszczową pogodę. Zobacz polecane gadżety i narzędzia Kieszeń majsterkowicza. Praktyczne i przydatne gadżety za niewielkie pieniądze Takimi nożami można się golić. Profesjonalne ostrzałki nie tylko dla zawodowców Akcesoria młodego kierowcy. Pomoc w razie wypadku Nóż na wyprawę w dzicz. Podpowiadamy, który warto wybrać Nóż, maczeta i toporek dla surwiwalowców. Wysoka jakość w atrakcyjnej cenie Noże, które posłużą przez lata. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z ostrzem Scyzoryk dla złotej rączki. Multitoole za niewielkie pieniądze