Jak sprawdzić IP? Czym się różni adres IP lokalny od publicznego

IP to identyfikator sieciowy naszego komputera, który pozwala poszczególnym urządzeniom na rozpoznawanie go w sieci. Sprawdzenie IP nie jest wcale trudne, ale dla osób, które rzadko korzystają z tej funkcji, podpowiemy jak łatwo sprawdzić IP.

Jak sprawdzić IP? Czym się różni adres IP lokalny od publicznego
Jak sprawdzić IP? Czym się różni adres IP lokalny od publicznego
Źródło zdjęć: © Pixabay
Klaudia Stawska-Magdziak

Co to jest adres IP?

IP to adres, który pozwala na identyfikację serwera lub komputera podłączonego do internetu lub innego serwera. Zapisany jest w postaci ciągu cyfr, które zazwyczaj nie są przypisywane na stałe i w przeciwieństwie do adresu sprzętowego MAC nie określa ani fizycznie maszyny ani nie musi dotyczyć pojedynczego sprzętu.

Jak sprawdzić IP? Trudność w sprawdzeniu IP może wynikać z niezrozumienia różnicy pomiędzy IP lokalnym, a publicznym. Adres IP lokalny identyfikuje nasz komputer oraz inne urządzenia będące w sieci domowej lub firmowej, np. drukarkę czy skaner.

Zazwyczaj IP lokalne nadawane jest przez serwer DHCP, które obsługuje większość routerów. Dzięki temu nie musimy martwić się o samodzielne przydzielanie numerów IP w sieci wewnętrznej. Adresy publiczne również są nadawane przez naszego dostawcę internetu i służą identyfikacji komputera w internecie.

Jak sprawdzić IP komputera?

Aby sprawdzić IP komputera na starszych systemach Windows należy wejść w menu "Start" i wybrać opcję "Uruchom". Otworzy się okno, w którym wpisujemy "cmd". Uruchomiony zostanie wiersz poleceń, w którym wpisujemy "ipconfig" – po wciśnięciu entera pokaże nam się nam nasz adres IP opisany jako "IPv4 Address".

Sprawdzanie IP na systemach Linux wygląda bardzo podobnie . Wystarczy wejść w Terminal, wpisać "ifconfig" i wyszukać informację "inet addr" przy kategorii eth0.

Jak sprawdzić swoje IP na systemie Windows 10?

Na nowszych systemach Windows (od Windows Vista aż do Windows 10) metoda jest jeszcze prostsza, ponieważ wystarczy kliknąć w wyszukiwarkę systemową i wyszukać "cmd". Dalej postępujemy jak powyżej.

Jak sprawdzić IP przez panel karty sieciowej?

Kolejnym prostym sposobem na sprawdzenie adresu IP jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonce internetu po prawej stronie na pasku zadać i wybieramy "Otwórz Centrum sieci i udostępniania". Następnie po lewej stronie wybieramy opcję "Zmień ustawienia karty sieciowej", a potem wciskamy prawym przyciskiem myszy ikonkę "Połączenie lokalne". Na samym dole zobaczymy opcję "Właściwości", a w nich w zakładce "Sieć" znajdzie się "Protokół internetowy w wersji 4...".

Dzięki tej metodzie możemy sprawdzić nasz stały, wewnętrzny adres IP. Jeżeli mamy zmienny adres IP, to wówczas zaznaczone będzie pole "Uzyskaj adres IP automatycznie".

Zobacz także: Jak ukryć adres IP?

Jaki jest mój adres IP publiczny?

Publiczny adres IP najłatwiej sprawdzić przez odpowiednie strony interntowe. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać "Moje IP", by znaleźć strony powiązane z tym tematem. Możemy wejść np. tutaj, a na stronie głównej od razu wyświetli się nasz publiczny adres IP. Warto pamiętać, że w ten sposób nie zobaczymy prywatnego numeru IP, ponieważ jest on niewidoczny na innych użytkowników internetu.

Mamy nadzieję, że udało nam się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić IP.

Komputer do grania za 500 zł. Czy to możliwe?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.