Taka żarówka to rzadkość. Świeci nieprzerwanie od ponad 120 lat

Producentów współczesnych źródeł światła, mimo ich licznych zapewnień o długowieczności produktów, może inspirować żarówka o nazwie Centennial Light. To niezwykłe urządzenie funkcjonuje już od 122 lat, stawiając czoło upływowi czasu.

Centennial Light
Centennial Light
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Kiedy pytamy, jak długo powinna działać żarówka, standardy prawne i deklaracje producentów wskazują na okres od 2 do 5 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?

Jaką żywotność mają popularne żarówki?

Nowoczesne źródła światła, takie jak LED-y, mają według producentów żywotność od 10 do 15 tysięcy godzin. To oznacza, że przy używaniu ich przez około 3 godziny dziennie w naszych mieszkaniach, mogłyby one służyć od 10 do 15 lat.

Chociaż jest to imponująca liczba w porównaniu do tradycyjnych żarówek, na tle takiego wyniku Centennial Light wyróżnia się jako prawdziwy fenomen.

Prawdziwa rekordzistka wśród żarówek

Żarówka o nazwie Centennial Light została włączona w 1901 roku i od tego czasu działa niemal nieprzerwanie. Przerwy były sporadyczne i miały miejsce podczas przeprowadzek, remontów lub przerw w dostawie prądu. Ze względu na zaawansowany wiek, przy ostatnich przeprowadzkach nie odkręcano jej z oprawki – po prostu odcięto ją razem z kawałkiem przewodu, który podłączono do nowego źródła zasilania.

Choć początkowo Centennial Light świeciła w prywatnym domu, większość czasu spędziła w strażnicy straży pożarnej w Livermore, Kalifornia. Wyprodukowana przez firmę Shelby Electric Company pod koniec XIX wieku, posiada klasyczną konstrukcję – w szklanej bańce umieszczony jest żarnik z włókna węglowego.

Pierwotnie miała moc 30 W, ale obecnie świeci z natężeniem porównywalnym do żarówki o mocy około 4 W, typowej dla lampki nocnej. Każdy zainteresowany może zobaczyć na żywo działającą żarówkę dzięki kamerze transmitującej obraz na stronie internetowej.

technologiaświatłoled

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.