Jest tańsza od energii wiatrowej. Czeka nas rewolucja w energetyce?

Szwedzka firma Ocean Harvesting stworzyła system o nazwie InfinityWEC, którego celem jest generowanie energii z fal morskich. Według firmy, wdrożenie tego systemu jest o siedmiokrotnie tańsze w porównaniu z kosztami budowy farm wiatrowych na pełnym morzu.

Czy energia z fal morskich to wizja przyszłości?
Czy energia z fal morskich to wizja przyszłości?
Źródło zdjęć: © Getty Images | fogen88

Obecnie eksperci intensywnie poszukują nowych, bardziej ekologicznych i ekonomicznych źródeł energii. Energia fal morskich, pomimo swojego potencjału, nadal jest stosunkowo mało wykorzystywana. System InfinityWEC, opracowany przez Ocean Harvesting, pokazuje, że to rozwiązanie może być znacznie tańsze niż energia wiatrowa uzyskiwana z pływających struktur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Jak działa produkcja energii z fal morskich?

InfinityWEC, wykorzystując boje do produkcji elektryczności, może działać na głębokościach od 80 do 200 metrów. W takich warunkach swoje miejsce znajdują również farmy wiatrowe korzystające z platform pływających. Jak podaje serwis cision.com, projekt ten charakteryzuje się bardzo niskim poziomem CAPEX, czyli kosztów inwestycyjnych.

Z dostępnych informacji wynika, że w przypadku oceny nowych technologii energetycznych, istotną rolę odgrywa CAPEX, wpływający na LCOE, czyli poziomowany koszt produkcji energii. LCOE uwzględnia zarówno początkowe wydatki na budowę elektrowni, jak i późniejsze koszty operacyjne związane z jej funkcjonowaniem.

Energia z fal morskich a energia wiatrowa

W celu oceny efektywności InfinityWEC, skonstruowano system o mocy 6 MW, porównując go do pływającej farmy wiatrowej Hywind Scotland o takiej samej wydajności. Oba rozwiązania mogą wykorzystywać podobną infrastrukturę do przesyłu wytwarzanej energii.

Ta elektrownia produkuje energię z fal morskich
Ta elektrownia produkuje energię z fal morskich© oceanharvesting.com | oceanharvesting.com

Według danych przedstawionych przez Ocean Harvesting, InfinityWEC wymaga około siedmiokrotnie niższych kosztów inwestycyjnych i generuje około siedmiokrotnie mniejszy ślad węglowy niż farma wiatrowa Hywind Scotland.

Do zalet systemu InfinityWEC firma wylicza jego skalowalność oraz wysoką wydajność, co ma potwierdzać zdolność do stałej produkcji energii z każdej fali. Technologia ta odznacza się niskim LCOE - przy produkcji energii na poziomie 2 GWh koszt ten szacowany jest na 100 euro/MWh przy zainstalowanej mocy 100 MW i mniej niż 35 euro/MWh przy mocy zainstalowanej 5 GW.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.