Przegotuj wodę i usuń mikroplastik. Proste sposoby na czystą kranówkę

Mikroplastik to drobne odpady formujące się podczas produkcji plastiku, które stanowią poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Te maleńkie cząsteczki występują w różnych miejscach, takich jak żywność czy nawet woda z kranu. Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy szczegóły.

Jak usunąć mikroplastik z kranówki?
Jak usunąć mikroplastik z kranówki?
Źródło zdjęć: © canva.com | Media Whale Stock

Mikroplastik to cząstki tworzywa sztucznego nie większe niż 5 mm, ale zazwyczaj są tak małe, że nie są widoczne gołym okiem. Znajdują się one wszędzie — w kosmetykach, zabawkach, sprzęcie elektronicznym, jedzeniu, a także w wodzie z kranu. Badania opublikowane w American Chemical Society to potwierdzają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch 4 Pro?

Czy mikroplastik wpływa negatywnie na zdrowie? Tak, naukowcy potwierdzają, że te cząstki mogą przenikać przez ściany jelit do krwi, co prowadzi do różnych schorzeń autoimmunologicznych. Jak zredukować spożycie mikroplastiku? Przeanalizujemy to.

Mikroplastik a wpływ na zdrowie człowieka

Mikroplastik to niewidzialne gołym okiem cząsteczki plastiku, które spotykamy każdego dnia. Od lat ekolodzy ostrzegają przed ich obecnością w oceanach i produktach codziennego użytku. Jak już wspomnieliśmy, mikroplastik jest niebezpieczny dla zdrowia. Po spożyciu te drobinki mogą przedostać się do naszego organizmu, docierając aż do mózgu.

Statystyki pokazują, że każdy tygodniowo nieświadomie spożywa około 5g mikroplastiku, co odpowiada wadze karty kredytowej. Takie ilości stanowią poważne ryzyko dla zdrowia. Według Lucasa Kennera, współautora badań w "Nanomaterials", mikroplastik zwiększa ryzyko zapalenia tkanek, zaburzeń neurologicznych i nawet choroby Parkinsona.

Jak się pozbyć mikroplastiku?

Zaskoczony faktem, że woda z kranu zawiera mikroplastik? Badacze jak Zhanjun Li i Eddy Zeng, korzystając z wyników badania opublikowanego w American Chemical Society, odkryli obecność tych cząsteczek w kranówce i zbadali możliwości ich wyeliminowania z wody pitnej. Według naukowców to możliwe do zrobienia przy prostych metodach.

Jednym z rozwiązań jest zagotowanie wody przed jej spożyciem. W eksperymencie użyto dwóch próbek tzw. twardej wody z dodatkiem cząsteczek nano- i mikroplastiku. Po gotowaniu w ciągu pięciu minut i ostudzeniu wody, sprawdzono jej zawartość pod kątem obecności plastiku.

Naukowcy byli zaskoczeni wynikami. Okazało się, że ciepło spowodowało przemiany, w wyniku których węglan wapnia z wody tworzył struktury krystaliczne otaczające cząstki plastiku. Przegotowaną wodę przepuszczono przez papierowy filtr. W rezultacie, zawartość mikroplastiku spadła o 90 procent w porównaniu do nieprzefiltrowanej wody z kranu.

mikroplastikplastiktworzywo sztuczne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.