Jeff Bezos planuje odzyskać sprzęt, dzięki któremu ludzie wylądowali na Księżycu

Początek misji Apollo 11 (Fot. TechnaBob.com)

Początek misji Apollo 11 (Fot. TechnaBob.com)

Misja Apollo 11 to – na razie – szczytowe osiągnięcie Ziemian w eksploracji Kosmosu. Załogowa wyprawa na Księżyc, zorganizowana w czasach, gdy o mocy obliczeniowej udostępnianej teraz przez byle telefon NASA mogła tylko pomarzyć, okazała się gigantycznym sukcesem. Być może już niebawem uda się odzyskać cenne pamiątki związane z tamtą misją.

Choć jest to wątek, który NASA, jak przypuszczam, wolałaby przemilczeć, podróż na Księżyc stała się możliwa dzięki współpracy z człowiekiem, którego dokonania kilkadziesiąt lat wcześniej pozwoliły na zabicie ponad 7 tys. osób za pomocą niemieckich rakiet V2, używanych od 1944 roku do ataków m.in. na Londyn.

Jak zniszczyć plazmę za pomocą transformatora wyjętego z mikrofalówki? [wideo]

Wernher von Braun i silniki rakiety Saturn (Fot. Dvice.com)

Twórca V2, genialny konstruktor Wernher von Braun, został zatrudniony przez Amerykanów, dla których, wspólnie z Arturem Rudolphem, kierował zespołem projektującym rakiety. Jego dziełem była również używana podczas misji Apollo rakieta Saturn V.

6 lipca 1969 roku rozpoczęła się misja Apollo 11 (tu możecie zobaczyć, jak wyglądały przygotowania do lądowania na Księżycu). Gdy moduł załogowy i lądownik wykonywały główną część misji, a następnie, 24 lipca, statek Apollo pomyślnie wodował w Oceanie Spokojnym, chyba nikt, poza zespołem odpowiedzialnym za przebieg misji, nie przejmował się czymś tak wówczas mało istotnym jak pięć silników rakiety Saturn V.

Jeff Bezos (Fot. International Business Times)

Te, po rozpędzeniu rakiety, odpadły od niej, lądując w oceanie. Po kilkudziesięciu latach w poszukiwanie cennej pamiątki postanowił zaangażować się założyciel Amazonu Jeff Bezos. Zespół poszukiwawczy, finansowany przez miliardera, który swoją fortunę zdobył dzięki branży e-commerce,  zlokalizował silniki na głębokości ponad 4 tys. metrów.

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

20 wynalazków opatentowanych przez gwiazdy show-biznesu

Na razie nie jest znany ich stan, ale Jeff Bezos ma zamiar wydobyć silniki na powierzchnię. Jeśli znalazły się na wodach międzynarodowych, jest szansa, że Jeff będzie mógł je zatrzymać. Po co?

Majątek o wartości miliardów dolarów może mieć byle Mark Zuckerberg, ale silników, dzięki którym ludzie wylądowali na Księżycu, nie można kupić za żadne pieniądze. I chyba właśnie dlatego Jeffowi tak bardzo na nich zależy.

Źródło: TechnaBobGizmodoBezos Expeditions

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne