8 osób, które Internet uczynił sławnymi w 2012 roku

8 osób, które Internet uczynił sławnymi w 2012 roku

Psy - autor hitu "Gangnam Style"
Psy - autor hitu "Gangnam Style"
Wojtek Wowra
21.11.2012 12:48, aktualizacja: 10.03.2022 12:42

Niezbyt urodziwy koreański raper, fotogeniczny mieszkaniec Karoliny Południowej, Felix Baumgartner czy Gotye - to tylko niektóre nowe sławy 2012 r. Przyczyny popularności tych ludzi są różne, łączy ich medium. Chodzi oczywiście o Internet.

Najsławniejsi w Internecie - 1

Dawniej aby być sławnym, trzeba było zwykle wystąpić w kasowym filmie, nagrać świetnie sprzedający się album lub napisać bestseller. Dziś czasy są inne. Próg popularności został znacznie obniżony.

Czasami wystarczy jedna piosenka, nawet niespecjalnie promowana w stacjach radiowych i telewizyjnych. Czasem jest to kwestia przypadku - ktoś był w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Czasem trzeba się jednak wysilić i np. skoczyć z 39 km.

Pierwszą grupą internetowych sław AD 2012 są oczywiście muzycy. Niekwestionowanym liderem popularności jest w tym segmencie niejaki Psy, koreański raper, który nagrał piosenkę "Gangnam Style".

Somebody Who Used to Be My Bro (Somebody That I Used To Know - Gotye Parody)

Najsławniejsi w Internecie - 2

2012 r. był rokiem letniej olimpiady. Wśród internetowych sław nie mogło zabraknąć oczywiście sportowców takich jak McKayla Maroney ze swoją charakterystyczną miną czy seksowna Australijka Michelle Jenneke, która oczarowała Sieć swoją rozgrzewką:

Wśród polskich sportowców naszym ulubieńcem został Jerzy Janowicz, który sprawił, że słowo "zamach" nareszcie zaczęło się Polakom trochę lepiej kojarzyć. Źródłem sieciowego memu wyjątkowo nie była żadna strona WWW, ale nieoceniona "Angora":

Angora
Angora

Do sportowców można także w pewnym sensie zaliczyć Feliksa Baumgartnera, który skoczył ze spadochronem z wysokości 39 km, bijąc przy tej okazji kilka rekordów. Liczba memów, klipów wideo i innych materiałów poświęconych Felixowi była olbrzymia.

Wyczyn spadochroniarza był zresztą także - przynajmniej moim zdaniem - jedną z najlepszych akcji marketingowych 2012 r. Skok był częścią kampanii Red Bulla, który w znakomity sposób wykorzystał Internet i takie narzędzia jak np. YouTube.

Felix widzi stadion
Felix widzi stadion

Najsławniejsi w Internecie - 3

W naszym zestawieniu nie mogło także zabraknąć bohaterów całkowicie przypadkowych takich jak Zeddie Little, czyli Ridiculously Photogenic Guy (absurdalnie fotogeniczny gość). Mem jest raczej mało znany w Polsce, ale w USA bił swego czasu rekordy popularności.

Poniższe zdjęcie wykonano przypadkiem podczas amatorskiego biegu w Karolinie Południowej. Fotografia trafiła na Flickra, potem na Reddita, na którym Zeddie zorganizował swoje AMA (ask me anything, popularne także na rodzimym Wykopie). W krótkim czasie Sieć zapełniła się zdjęciami biegacza z różnymi śmiesznymi podpisami:

Ridiculously photogenic guy
Ridiculously photogenic guy

Przypadkiem internetową sławą stał się również Bobak Ferdowski, znany szerzej jako NASA Mohawk Guy:

NASA Mohawk Guy
NASA Mohawk Guy

Bobak stał się znany po lądowaniu łazika Curiosity na Marsie w czerwcu.

Powyższa lista zawiera oczywiście tylko najbardziej znane przykłady internetowych sław. Dziś w społecznościowej, otwartej Sieci nowych "bohaterów" spotykamy praktycznie codziennie. Nie wszyscy stają się kultowi i zapisują się na stałe na kartach historii Internetu. Każdy ma jednak szansę na swoje pięć minut.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)