Ambitne plany Telewizji Polskiej

Ostatnie dni przynoszą dużo zaskakujących informacji z Telewizji Polskiej. Deklaracje o uruchamianiu nowych kanałów, tworzeniu portalu edukacyjnego. Czy na to wszystko stać telewizję, a w konsekwencji nas?

logo TVP
logo TVP
Marcin Honkisz

20.01.2012 11:24

Ostatnie dni przynoszą dużo zaskakujących informacji z Telewizji Polskiej. Deklaracje o uruchamianiu nowych kanałów, tworzeniu portalu edukacyjnego. Czy na to wszystko stać telewizję, a w konsekwencji nas?

Wiadomo, że oficjalnie głównym źródłem finansowania nadawcy publicznego są opłacane teoretycznie przez wszystkich obywateli składki na abonament radiowo-telewizyjny. Jak jest na prawdę, chyba wszyscy wiedzą. W konsekwencji publiczna telewizja serwuje praktycznie tyle samo reklam co nadawcy komercyjni. Mówiąc otwarcie, nadawca publiczny już teraz nie ma pieniędzy na utrzymanie obecnego stanu rzeczy.

Nie tak dawno mówiło się o zawieszeniu transmisji TVP Kultura oraz TVP Historia. Cięcia personalne, nadawanie samych powtórek, wszystko to faktycznie wskazywało na rychły koniec kanałów tematycznych. Jednak ostatnie wypowiedzi dyrektora Biura Koordynacji Programowej TVP zdają się zaprzeczać tym domysłom.

Rozwój oferty programowej Telewizji Polskiej poprzez kanały tematyczne wynika w sposób naturalny z dynamiki cyfryzacji mediów. Jego katalizatorem w Europie jest switch-off - proces wyłączania sygnału telewizji analogowej i uruchamiania multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej - mówi Jacek Weksler.

Z wypowiedzi jasno wynika, że TVP nie dość, że nie ma zamiaru wyłączać już istniejących kanałów tematycznych, to jeszcze nastawiona jest na włączanie kolejnych. Trzeba przyznać, że plany są ambitne. Już oficjalnie mówi się o włączeniu aż czterech nowych programów tematycznych! Mają to być TVP Rozrywka i TVP Dokument, o których mówiło się już od dawna, oraz dwa nowe, które są dużą niespodzianką: TVP Dla Dzieci oraz TVP Natura.

TVP Rozrywka ma oferować rozrywkę na wysokim poziomie, bez przemocy, rodzinną. Można się domyślać, że w głównej mierze będzie składać się z powtórek szerokiej gamy audycji kabaretowych znanych z anteny TVP 2.

Logo TVP Rozrywka? (fot. theMANIFEST.pl)
Logo TVP Rozrywka? (fot. theMANIFEST.pl)

TVP Dokument oraz TVP Natura najprawdopodobniej będą oferować materiały o zbliżonej tematyce. O ile na kanale dokumentalnym oferta ma być bardziej zróżnicowana, o tyle Natura będzie miała, według słów prezesa zarządu TVP, profil agro-ekologiczny oraz ekonomiczny, cokolwiek to znaczy.

Nie są również znane szczegóły ramówki kanału dla dzieci.

Uruchomienie tych dwóch ostatnich ma zbiec się w czasie z innym dziwnym projektem TVP - założeniem internetowego portalu edukacyjnego. Jak mówi Maciej Bernatt-Reszczyński, szef projektu:

Skupi się on w pierwszym rzędzie na potrzebach edukacyjnych i poznawczych widowni dziecięcej i młodzieżowej, a zawarte w niej treści edukacyjne będą odpowiadać w ogólnych zarysach aktualnej podstawie nauczania. Natomiast struktura i forma portalu będą maksymalnie otwarte, elastyczne i gotowe dopasować się na bieżąco do potrzeb jej użytkowników.

Dodać należy, że TVP obiecała do Euro 2012 uruchomić TVP 1 oraz TVP 2 w wersji HD. Pożyjemy, zobaczymy, ale nie jestem wielkim optymistą, jeśli chodzi o realizację planów TVP.

Źródło: Materiały prasowe TVP

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.