Przełomowe baterie do smartfonów. Będą działać nawet 9 lat?
Australijscy naukowcy wprowadzili innowacyjny typ baterii przeznaczonej do smartfonów. Twierdzą, że nowa bateria będzie bardziej trwała i nada się do ponownego wykorzystania, co może aż trzykrotnie przedłużyć jej żywotność.
29.11.2024 09:53
Jeśli przewidywania badaczy z Australii zostaną zrealizowane, możliwe, że w przyszłości wymiana smartfonów stanie się mniej częsta. Duża część użytkowników zna problem, gdy po około dwóch lub trzech latach bateria w telefonie traci swoją efektywność i urządzenie szybko się rozładowuje. Nowe baterie, nad którymi pracują naukowcy, mają nie tylko działać dłużej, ale także być bardziej przyjazne dla procesu recyklingu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4
Czeka nas rewolucja w bateriach do smartfonów?
W badaniach specjaliści zwracają uwagę, że recykling obejmuje jedynie 10% zużytych telefonów w Australii. Podobna sytuacja ma miejsce w innych częściach świata, ponieważ przetwarzanie urządzeń z bateriami litowo-jonowymi jest skomplikowane i nieopłacalne. Aby to zmienić, naukowcy z RMIT w Melbourne zamiast litu zastosowali MXene – związek porównywalny do grafenu, charakteryzujący się wysoką przewodnością elektryczną.
Mimo że MXene rdzewieje z czasem, inżynierowie z RMIT znaleźli sposób, by ten problem rozwiązać. Testy wykazały, że ekspozycja baterii na fale dźwiękowe o częstotliwości 10 Hz przez minutę skutecznie usuwa rdzę, umożliwiając ponowne użycie akumulatora.
Ile wytrzyma nowa bateria?
Proces ten można powtarzać dwukrotnie, co oznacza, że przy standardowej żywotności baterii w smartfonach, która wynosi około trzech lat, nowe baterie z MXene mogą służyć nawet przez dziewięć lat.
Oczywiście przy założeniu, że inne podzespoły smartfona działają bez zastrzeżeń. Nawet jeśli nowe baterie nie pozwolą nam na rzadsze zmiany telefonów, to wprowadzenie takiego rozwiązania jest krokiem w stronę efektywniejszego recyklingu baterii. Finalnie może to przyczynić się do zmniejszenia ilości elektrośmieci. Badacze już poszukują partnerów biznesowych zainteresowanych wdrożeniem tej technologii na rynku.