Masz panele słoneczne? Możesz paść ofiarą cyberprzestępców
Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI), holenderski inspektorat rządowy zajmujący się infrastrukturą cyfrową, ostrzega przed dużą podatnością paneli słonecznych na ataki cyberprzestępców. Wyniki badań wskazują, że ani jedno z testowanych urządzeń nie spełniało wymagań dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
W ostatnich latach liczba instalacji paneli fotowoltaicznych w Holandii znacznie wzrosła. W 2015 roku było ich około 1,8 miliona, natomiast w kolejnych latach wzrosła nawet do kilkudziesięciu milionów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4
Zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju
Problem polega na tym, że te instalacje są łatwym celem dla hakerów - miliony systemów zarządzających panelami mają niewystarczające zabezpieczenia. Według RDI, taki stan rzeczy stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju.
Słabe zabezpieczenia cybernetyczne paneli słonecznych mogą wyrządzić znaczne szkody – mówi Fabian Verkuijlen z RDI w artykule opublikowanym przez "De Telegraaf".
Co hakerzy mogą zrobić z fotowoltaiką?
Jako przykład podaje możliwość zdalnego wyłączenia paneli przez hakerów, co mogłoby pozbawić gospodarstwa domowe energii elektrycznej. Ponadto mogłoby to prowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu różnych urządzeń w nawigacji i lotnictwie, systemie łączności dla służb ratowniczych C2000, a także w radiu oraz telewizji.
Na podstawie badań inspektoratu ujawniono, że żadna z zbadanych instalacji fotowoltaicznych nie spełniała norm cyberbezpieczeństwa.
Pytanie nie brzmi, czy dojdzie do włamania, ale kiedy to nastąpi – ostrzega Verkuijlen.