10 najdziwniejszych owoców na świecie

Wiemy już, jakie są najbardziej obrzydliwe potrawy na świecie i najbardziej tuczące dania w fast foodach. Czas na coś zdrowszego, ale równie dziwacznego.

10 najdziwniejszych owoców na świecie
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/kiwano.jpg)
Marek Maruszczak

27.10.2011 23:00

Ogórek kiwano

Zwany również ogórkiem afrykańskim. Pochodzi z Czarnego Lądu, ale występuje również w Kalifornii, Chile, Australii i Nowej Zelandii. Jego zapach przypomina banana, a smak - kiwi, melona i ogórka. Choć jest jadalny, to z uwagi na dużą trwałość (może leżeć do 6 miesięcy w temperaturze pokojowej) pełni zwykle rolę dekoracji.

Ręka Buddy

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/rekabuddy.jpg)

Cytron lub cedrat (tak również bywa nazywany) rośnie na małych drzewach lub krzewach w Azji. Gruba skórka jest kandyzowana i używana do wytwarzania słodyczy, miąższu zwykle się nie jada. Nazwa „ręka Buddy” wiąże się z miejscem pochodzenia (prawdopodobnie podnóża Himalajów) i kształtem, który kojarzy się z zamkniętą ręką modlącego się Buddy.

Yangmei

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/yangmei.jpg)

Yangmei to chińskie drzewo truskawkowe. Rośnie głównie w Chinach, służy do celów ozdobnych w parkach i ogrodach. Intensywnie czerwony owoc tego drzewa jest jadalny i dość słodki. Połowę jego wnętrza zajmuje pestka.

Monstera dziurawa

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/monsteradeliciosa.jpg)

Ma wiele innych nazw, ale na całym świecie jest najbardziej znana jako Monstera deliciosa. W warunkach naturalnych rośnie w Meksyku i Panamie, ale w Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Może osiągnąć 20 m wysokości, a jej owoce, smakujące jak połączenie ananasa i banana, dorastają do 25 cm. Z ich konsumpcją należy uważać, ponieważ wysoka zawartość kwasu szczawiowego może doprowadzić do uszkodzenia błon śluzowych.

Karambola

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/karambola.jpg)

W Polsce znana jako oskomian pospolity, bywa również nazywana gwiaździstym owocem. Nazwa wiąże się z kształtem, jaki przybiera owoc po przekrojeniu go na pół. Karmabola ma słodko-kwaśny smak, można ją jeść razem ze skórką i nasionami. Od jesieni do wiosny dostępna jest w niektórych polskich sklepach.

Durian

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/durian.jpg)

Żadne zestawienie dziwnych owoców nie mogłoby być bez niego kompletne. Durian bywa nazywany królem owoców, ale jego zapach zdecydowanie do królewskich nie należy. Z powodu intensywnej i nieprzyjemnej woni, jaką wydziela (przypomina ona zapach gnijącego mięsa), w niektórych miejscach publicznych znajdują się tabliczki z napisem "No durians". Smak jest bardziej znośny od zapachu, ale spośród około 30 istniejących odmian duriana tylko 1/3 jest jadalna.

Owoc noni

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/noni.jpg)

Czyli owoc morwy indyjskiej. Nie ma chyba drugiego tak kłopotliwego dla nauki owocu. Z uwagi na szerokie zastosowanie w medycynie ludowej noni bywa nazywany aspiryną starożytności. Lekarze wyróżniają około 100 różnych składników znajdujących się w noni, które mogą być przydatne w medycynie. Niestety, większość z nich nie została jeszcze dokładnie zbadana.

Najciekawsza sprzeczność dotyczy efektów spożycia popularnego ostatnimi czasy soku z noni. Zanotowano przypadki, w których jego spożycie doprowadziło do zapalenia wątroby. Stało się tak z powodu jednego z jego składników – toksycznych chinonów. Z kolei inne badania dowodzą nieszkodliwości picia soku z noni, i to nawet w dużych ilościach.

Bottle Gourd

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/tykwa.jpg)

Tykwa pospolita rośnie wszędzie tam, gdzie klimat można określić jako tropikalny. Zbiera się zarówno młode, jak i stare owoce. Te pierwsze w celach konsumpcyjnych, a starsze mogą z powodzeniem zastępować butelki.

Synsepal

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/synsepal.jpg)

Z powodu jednego ze swoich składników (mirakuliny) bywa również nazywany cudownym owocem. Pochodzi z Afryki Zachodniej, ale jest uprawiany również w na Florydzie, Tajwanie w Tajlandii oraz Ghanie.

Wygląda niepozornie, ale z uwagi na swoje właściwości jest jednym z najbardziej niezwykłych owoców na świecie. Mirakulina, którą zawiera, oddziałuje na kubki smakowe, zmieniając ich działanie. Po przeżuciu owocu smaki gorzkie i kwaśne zaczyna się rozpoznawać jako słodkie. W Polsce można kupić tabletki z mirakuliną o takim samym działaniu jak owoce synsepalu.

Pitaja

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/10/pitaya.jpg)

Smoczy owoc rośnie w południowo-wschodniej Azji, Australii i na Tajwanie. W smaku przypomina mniej kwaśne kiwi i w zasadzie jest kaktusem.

Jeżeli próbowaliście któregoś z owoców ujętych w dzisiejszym zestawieniu, to koniecznie opiszcie wrażenia w komentarzach pod wpisem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.