Acer Aspire 5560G - co potrafi laptop z AMD Llano? [test cz. 1]
W końcu udało mi się zdobyć egzemplarz testowy jednego z pierwszych, dostępnych na naszym rynku laptopów z APU AMD Llano. Jak Acer Aspire 5560G wypada na tle konkurencji? Czas wziąć go na warsztat!
30.08.2011 | aktual.: 14.01.2022 12:53
- AMD Radeon HD 6520G,
- AMD Radeon HD 6650M (1 GB), AMD Dual Graphics, AMD Switchable Graphics;
[*]złącza:
- 3 x USB 2.0,
- 1 x HDMI,
- 1 x VGA,
- 1 x LAN,
- 1 x Kensington Lock,
- 1 x wyjście audio,
- 1 x wejście audio;
[*]łączność:
- LAN 1 Gbit,
- WLAN 802.11b/g/n;
[*]inne:
- nagrywarka DVD+/-R/RW,
- kamerka o rozdzielczości 1,3-megapiksela,
- uniwersalny czytnik kart pamięci,
- technologia Acer clear.fi (DLNA);
[*]akumulator: 6-komorowy, 48 Wh (4400 mAh);
[*]OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit.
[/list]
Już na pierwszy rzut oka widać, że Acer Aspire 5560G to maszyna skierowana do mniej zamożnych i wymagających użytkowników. Potwierdza to również cena. Notebook o tej konfiguracji kosztuje około 2199 zł (np. w x-komie). Czy jest warty swojej ceny? Przekonajmy się!
Wygląd, obudowa i jakość wykonania
Nie można jednak tejże konstrukcji odmówić walorów praktycznych. Oprócz ramki ekranu i skrajnej części pulpitu wykończenie jest matowe. Pokryte wzorzystą fakturą powierzchnie pulpitu i klapy są stosunkowo odporne na zabrudzenia i zarysowania. Poza nielicznymi wyjątkami wszystkie elementy obudowy notebooka Acer Aspire 5560G są dobrze spasowane.
Całość jest wykonana z tworzyw sztucznych. W przypadku dekla sztywność można określić co najwyżej jako zadowalającą. Powierzchnia pokrywy ugina się pod wpływem nacisku (szczególnie w centralnej części). Podnosząc klapę za któryś z rogów możemy zaobserwować niewielkie wygięcie. Mimo to matryca jest dobrze chroniona - nacisk nie jest w stanie zaburzyć wyświetlanego obrazu.
Panel LCD jest przytwierdzony do jednostki zasadniczej za pomocą dwóch, niewielkich zawiasów. Stawiany przez nie opór jest nieco zbyt słaby. Odchylony o więcej niż 90 stopni ekran nawet podczas niezbyt silnych wstrząsów samoistnie się otwiera, zmuszając do korekcji jego położenia. Po obróceniu laptopa spodem do góry powstaje między klapą a pulpitem około 2-centymetrowa szczelina.
Zmiana ustawienia wyświetlacza w laptopie stojącym na stabilnej powierzchni skutkuje chybotaniem. Na pochwałę zasługuje szeroki zakres regulacji wynoszący około 150 stopni. Więcej dobrego można powiedzieć o budowie jednostki centralnej. Konstrukcja laptopa Acer Aspire 5560G jest zwarta i cechuje się bardzo dobrą sztywnością.
Tylko silny nacisk jest w stanie wywołać niewielkie odkształcenia powierzchni. Notebook Acer Aspire 5560G waży 2595 gramów, a więc tyle, ile typowa 15. Przenoszenie go za którykolwiek z rogów nie skutkuje wydawaniem niepokojących odgłosów, choć można odnieść wrażenie, że konstrukcja jest nieco elastyczna.
Podsumowując, jakość wykonania testowanego egzemplarza nie wyróżnia się na tle budżetowej konkurencji, do której jest jej bliżej niż do segmentu średniego.
Rozmieszczenie portów
Choć liczba interfejsów dostępnych dla nabywcy notebooka Acer Aspire 5560G nie przytłacza, ich rozplanowanie nie jest optymalne. Większość z nich znajduje się blisko przedniej krawędzi komputera, przez co korzystanie z nich jest uciążliwe zarówno dla lewo-, jak i praworęcznych użytkowników.
Mimo że na prawej ściance znajdują się tylko porty USB, tacka napędu i gniazdo blokady Kensington Lock, rozstaw tych pierwszych uniemożliwia wykorzystanie dwóch nieco szerszych pendrive'ów jednocześnie.
Z lewej strony również panuje spore zagęszczenie portów, co utrudnia korzystanie z nich. Na frontowej ściance znajduje się tylko slot czytnika kart pamięci.
Niestety, korzystanie z niego nie jest wygodne, gdyż karty wchodzą nieco za daleko, przez co ich wyjęcie wymaga nieco wprawy. Generalnie twarde paznokcie są przydatne.
Klawiatura i touchpad
Acer Aspire 5560G oferuje nabywcy tradycyjną, płytkową klawiaturę z odrębnym blokiem numerycznym. Wyraźnie oddzielone od siebie płaskie klawisze mają przyjemną w dotyku powierzchnię i zaokrąglone brzegi. Zarówno rozmieszczenie, jak i wielkość przycisków nie budzą zastrzeżeń. Jedynie miniaturowe strzałki wymagają chwili przyzwyczajenia.
Na szczęście producent należycie je wyodrębnił, dzięki czemu znalezienie ich w ciemnościach nie stanowi problemu. Klawiatura pracuje wyjątkowo cicho i nie ugina się nawet pod silnym naciskiem. Klawisze mają dość krótki i stosunkowo miękki skok. Stawiany przez nie opór jest średni. Naciskając płytkę blisko krawędzi, można zaobserwować przechylanie się danego klawisza.
Zobacz także
To sprawia, że feedback jest nieco gorszy, niż by się chciało. Mimo to klawiatura laptopa Acer Aspire 5560G jest stosunkowo wygodna i pozwala na komfortową pracę nawet z dłuższymi dokumentami. Wystarczy chwila, by pisać na niej szybko i bezbłędnie.
Prostokątny touchpad Acera Aspire 5560G ma wymiary 87 x 45 mm. Znajduje się on nieco poniżej linii pulpitu, dzięki czemu ma wyraźnie zaznaczone granice. Powierzchnia gładzika jest miła w dotyku i ma bardzo dobre własności ślizgowe. Czułość i precyzja tabliczki są więcej niż zadowalające. Przewijanie w pionie ułatwia wyczuwalna strefa przewijania.
Oczywiście można skorzystać z gestów multitouch. Klawisze znajdujące się pod gładzikiem przykryto pojedynczą belką. Stawiają one umiarkowany opór i mają krótki skok. Są przy tym wygodne w użyciu i ciche.
Wyposażenie
Testowany Acer Aspire 5560G oferuje użytkownikowi absolutne minimum niezbędne do pracy. Oprócz gigabitowej karty LAN (Broadcom NetLink) i modułu WiFi b/g/n (również Broadcoma) na liście wyposażenia znajdują się nagrywarka DVD i... zestaw portów obejmujący 3 USB 2.0, wyjścia HDMI i VGA oraz złącza audio. Nie ma żadnego szybkiego interfejsu, a nawet Bluetootha.
Kamerka Acer Crystal Eye o rozdzielczości 1,3 megapiksela generuje obraz dobrej jakości, nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych. Brakuje jednak jakiejkolwiek diody sygnalizującej stan jej pracy. Zintegrowany w ramce ekranu mikrofon nie daje powodów do narzekania. Całość dobrze sprawdza się podczas wideoczatów.
Choć widniejące na srebrnej listwie tuż nad maskownicą głośników logo Dolby Advanced Audio może rozbudzać nadzieje, dźwięk wydobywający się z niewielkich membran jest przeciętnej jakości. Pasmo przenoszenia jest ograniczone, brakuje nie tylko tonów niskich, ale i wysokich. Dźwięki zlewają się, tworząc swoistą papkę, z której nie da się czasami wyodrębnić składników.
Do tego maksymalna moc systemu audio jest niska. Może to i dobrze, bo słuchanie z niego muzyki jest masochizmem. Jedyną zaletą głośników zamontowanych w laptopie Acer Aspire 5560G jest fakt, iż nawet podkręcając dźwięk na maksa, nie usłyszymy pobrzękiwań.
Matryca
Acer Aspire 5560G został wyposażony w 15,6" matrycę HD (1366 x 768) produkcji LG (LP156WH2-TLEA/LGD0250). Jej podświetlenie jest dość mocne, choć na krawędziach da się zauważyć spadek jasności względem części centralnej. Błyszcząca powłoka sprawia, że praca świeżym powietrzu jest mocno utrudniona.
Nasycenie kolorów jest dość dobre, ale paleta barw nie rzuca na kolana. Wpadająca w szarość czerń determinuje słaby kontrast wyświetlacza. Kąty widzenia w pionie są mocno ograniczone. Wystarczy niewielkie odchylenie wystarczy, by zaobserwować przekłamania na wyświetlanym obrazie. W poziomie jest zauważalnie lepiej.
Podsumowanie części 1
Acer Aspire 5560G to laptop, który pod względem wzornictwa ginie w tłumie. Oklepany design, choć praktyczny, zabija nudą. Również jakość wykonania nie wyróżnia laptopa na tle konkurencji. Może i sztywność jest niezła, ale słabe zawiasy dają się we znaki podczas podróży. Brak modułu Bluetooth w sprzęcie za ponad 2000 zł to co najmniej niedopatrzenie.
Nie ma również żadnego szybkiego portu peryferyjnego. Głośniki grają bardzo przeciętnie i niezbyt głośno. Na pochwałę zasługują wygodne urządzenia wejścia, dzięki czemu praca nie jest męcząca i przebiega nad wyraz sprawnie, oraz dobrej jakości kamerka Crystal Eye. Zamontowana matryca również nie zachwyca i jest porównywalna do tych, które montuje konkurencja.
Czy Acer Aspire 5560G czymś zaskoczy? Jak wydajność 4-rdzeniowego APU AMD wypada na tle jednostek Intela? Jak w praktyce spisują się Turbo Core i asymetryczny CrossFire? Jak długo laptop oparty na platformie AMD Sabine działa na akumulatorze? Co z temperaturami i kulturą pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w 2. części recenzji. Stay tuned!