Niezwykle realistyczny hologram pomoże pasażerom na lotnisku [wideo]

Na jednym z paryskich lotnisk testowany jest nowy sposób informowania pasażerów. Komunikaty są przekazywane za pomocą obrazów przypominających hologram. Czy personel lotniska powinien zacząć się obawiać zwolnień z powodu innowacji technologicznej?

Niezwykle realistyczny hologram pomoże pasażerom na lotnisku [wideo]
Grzegorz Nowak

23.08.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:05

Na jednym z paryskich lotnisk testowany jest nowy sposób informowania pasażerów. Komunikaty są przekazywane za pomocą obrazów przypominających hologram. Czy personel lotniska powinien zacząć się obawiać zwolnień z powodu innowacji technologicznej?

Pomimo wielu lat prac nad stworzeniem realistycznych hologramów na razie wyniki badań są dalekie od ideału rodem z filmów SF. Wystarczy przypomnieć próby odtworzenia kultowej sceny z Gwiezdnych wojen albo tworzenia obrazów holograficznych domowym sposobem. Te z paryskiego lotniska Orly są jedynie w 2D (więc technicznie nie do końca są hologramami), ale i tak prezentują się całkiem nieźle.

Kiedy samolot jest gotowy do odlotu, wystarczy, że ktoś z obsługi naciśnie przycisk, a pojawi się przykuwający wzrok obraz przedstawiciela personelu, który zaprosi pasażerów na pokład. Efekt udało się uzyskać przez wyświetlanie obrazu z projektora na płycie z pleksi, wyciętej na kształt człowieka. Technologia jest testowana dopiero od miesiąca i już przykuwa uwagę wszystkich korzystających z lotniska.

Na razie taki "holograficzny" personel podaje jedynie wcześniej nagrane informacje, ale i tak wyśmienicie spełnia swoje zadanie. Na interaktywne, trójwymiarowe hologramy, które udzielają odpowiedzi na pytania w kilku językach, trzeba będzie pewnie jeszcze poczekać.

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.