Acer Iconia - dwuekranowiec (prawie) doskonały [wideo]
Toshiba jako jedna z pierwszych wprowadziła do oferty dwuekranowy laptop. Niestety, model Libretto W100 nie odniósł oszałamiającego sukcesu. Acer jednak nie przejął się tym zbytnio i zaprezentował Iconię, która (przynajmniej w mojej ocenie) ma znacznie większe szanse na podbicie rynku.
Toshiba jako jedna z pierwszych wprowadziła do oferty dwuekranowy laptop. Niestety, model Libretto W100 nie odniósł oszałamiającego sukcesu. Acer jednak nie przejął się tym zbytnio i zaprezentował Iconię, która (przynajmniej w mojej ocenie) ma znacznie większe szanse na podbicie rynku.
Laptop jest wyposażony w dwa 14" ekrany. Każdy z nich pracuje z natywną rozdzielczością wynoszącą 1366 x 768 pikseli, jest podświetlany diodami LED i ma wbudowany panel dotykowy obsługujący multitouch. Wnętrze produktu Acera zdecydowanie różni się od tego znanego z Toshiby Libretto W100. Tajwański producent postawił na wydajność i najnowsze technologie.
Sercem Acera Iconii jest jeden z procesorów Intel Core i5 i to tych najmocniejszych. Do wyboru mamy:
- Intel Core i5-480M - do 2,93 GHz z Turbo Boost, Hyper-Threading, 3 MB L3 cache;
- Intel Core i5-560M - do 3,20 GHz z Turbo Boost, Hyper-Threading, 3 MB L3 cache;
- Intel Core i5-580M - do 3,33 GHz z Turbo Boost, Hyper-Threading, 3 MB L3 cache.
Każda z proponowanych 32 nm jednostek Arrandale ma zintegrowany rdzeń graficzny Intel GMA HD, który producent skwapliwie wykorzystał. Szkoda, że nie zdecydowano się chociaż na układ Nvidia ION 2. Dzięki technologii Nvidia Optimus nie wpłynąłby on znacząco na czasy pracy na akumulatorze, a z pewnością dobrze uzupełniłby moc obliczeniową nie najwyższych lotów GPU Intela.
Acer Iconia jest wyposażony w 4 GB pamięci operacyjnej typu DDR3 oraz dysk twardy o pojemności od 320 GB do 750 GB. Co prawda nie jest to SSD, jak ma to miejsce w przypadku Toshiby Libretto W100, ale z drugiej strony 62 GB to dla wielu osób zbyt mało. W przypadku dwuekranowca Acera raczej nie będzie problemów z brakiem miejsca na dane.
Wśród interfejsów w jakie został zaopatrzony dwuekranowy laptop tajwańskiego producenta znajdziemy port USB 3.0, dwa porty USB 2.0, wyjścia VGA, HDMI i S/PDIF. Na liście standardowego wyposażenia znalazła się gigabitowa karta sieciowa LAN, moduły WiFi 802.11b/g/n i Bluetooth 3.0, modem 3G oraz kamera internetowa CrystalEye o rozdzielczości 1,3-megapiksela. Nie zabrakło również możliwości współdzielenia zasobów multimedialnych dzięki obsłudze DLNA.
Acer Iconia ma zaledwie 4-komorowy akumulator, co nie wróży zbyt długich czasów pracy. Preinstalowanym systemem jest Microsoft Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej. Oprócz niego użytkownik otrzymuje masę dodatkowych aplikacji "przyjaznych palcom".
Laptop Acer Iconia powinien trafić na rynek amerykański około 15 stycznia 2011. Wygląda na to, że Acer bardzo poważnie podchodzi do rywalizacji o klienta, gdyż jego dwuekranowy notebook wypada bardzo korzystnie również pod względem ceny. Według prognoz ma ona wynosić jedynie 1500 dolarów.
Źródło: notebookitalia.it • TechFresh.net • ComputerBase.de