Szansa dla polskiej wsi? Ma to być dodatek do fotowoltaiki

Jarosław Sachajko, poseł na Sejm i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wypowiedział się na temat odnawialnych źródeł energii na polskiej wsi. Zwrócił uwagę na to, że nie musimy ograniczać się do fotowoltaiki.

Traktor na polu
Traktor na polu
Źródło zdjęć: © Pixabay

Jarosław Sachajko podczas ostatniego posiedzenia Sejmu zwracał uwagę na odnawialne źródła energii w kontekście polskiej wsi. Zauważył, że w Polsce mówi się głównie o fotowoltaice, a kiedy dochodzi do tematu biogazowni, zwraca się uwagę niemal wyłącznie na biogazownie metanowe, pomijając wodorowe i wodorowo-metanowe. Jego zdaniem powinniśmy skupić się na rozwoju w tym kierunku.

Według posła, na wsiach powinny znaleźć się centra energetyczne o zasięgu gminnym lub powiatowym. Metan z biogazowni zasilałby lokalną sieć, z kolei wodór mógłby być magazynowany i spalany w celu pozyskiwania energii elektrycznej. Wodór mógłby służyć za źródło energii wówczas, gdy panele fotowoltaiczne nie mogłyby jej produkować.

- Takie globalne rozwiązanie pozwoliłoby na masową produkcję na obszarach wiejskich. Nie byłoby tego zastrzeżenia, które często jest podnoszone przez energetykę zawodową, że nadmiar energii z wiatraków czy paneli fotowoltaicznych zaburza energię w systemie. Takie rozwiązanie idealnie się sprawdza i powinniśmy w tym kierunku iść - powiedział poseł.

Polska wieś ma duży potencjał w kontekście OZE. Program Mój Prąd zachęca posiadaczy domów jednorodzinnych do inwestowania w fotowoltaikę. Decydują się na to także rolnicy, choć w ich przypadku, instalacje fotowoltaiczne najczęściej montuje się w celu skompensowania zużycia energii w domu, nie z potencjałem energetycznym. Dlatego warto promować możliwości biogazowni wodorowo-metanowych.

Farmy fotowoltaiczne rozwijają się za szybko

Poseł Sachajko zwraca uwagę na dynamiczny rozwój farm fotowoltaicznych na polskich wsiach. Część mieszkańców wsi nie jest zadowolona z faktu, że wokół ich działek powstają wielkopowierzchniowe elektrownie słoneczne.

- Powinniśmy chronić obszary wiejskie do produkcji rolniczej, a produkcja fotowoltaiczna powinna być dodatkiem, aby nie robić tego błędu, o którym wspominają Niemcy. W tym kraju cenne rolniczo obszary pokryto fotowoltaiką. Fotowoltaika powinna być na dachach.

Trudno nie zgodzić się z posłem w kontekście odpowiedniego wykorzystywania gruntów z glebą wysokiej klasy. Ich potencjał powinien być wykorzystywany w odpowiedni sposób, to jest służyć do produkcji rolnej. Nie wiadomo jednak czy ktoś weźmie sobie te słowa do serca.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.