Amazon wchodzi do Polski, ale nie po to, by sprzedawać nam tanio książki i płyty?

Informacje o wejściu Amazonu do Polski pojawiają się co jakiś czas. Niestety, do tej pory wszystkie okazywały się nieprawdziwe. Dziś solidnie wyglądający news podaje "Rzeczpospolita". Amazon już wynajął powierzchnię w Warszawie, ale niestety na razie nie wejdzie do nas ze swoim sklepem internetowym, tylko po to, żeby sprzedawać usługi w chmurze.

Chmura (Fot. Flickr/ linh.ngan/Lic. CC by)
Chmura (Fot. Flickr/ linh.ngan/Lic. CC by)
Marta Wawrzyn

Informacje o wejściu Amazonu do Polski pojawiają się co jakiś czas. Niestety, do tej pory wszystkie okazywały się nieprawdziwe. Dziś solidnie wyglądający news podaje "Rzeczpospolita". Amazon już wynajął powierzchnię w Warszawie, ale niestety na razie nie wejdzie do nas ze swoim sklepem internetowym, tylko po to, żeby sprzedawać usługi w chmurze.

Jeszcze dwa czy trzy lata temu Polacy wyczekiwali nadejścia ery Amazonu w naszym kraju, wyobrażając sobie, że będzie to oznaczać tańsze książki i muzykę dla wszystkich. Teraz chyba nauczyliśmy się już żyć bez Amazonu w Polsce – kto ma ochotę, ten kupuje w brytyjskim oddziale. Przy odrobinie kombinowania okazuje się to często bardzo korzystne.

Amazon wynajął lokal w Warszawie

Informacje "Rzeczpospolitej", która donosi, że gigant e-commerce pojawił się w Warszawie, są zaskakujące. Pojawiły się nagle i znikąd. Według gazety Amazon wynajął w stolicy powierzchnię pod serwery. "Rzeczpospolita" pisze ponadto, że w listopadzie zeszłego roku do Krajowego Rejestru Sądowego wpisana została spółka Amazon Corporate Services Poland, z dwuosobowym zarządem. Nieoficjalnie wiadomo, że ma zajmować się sprzedażą usług IT. Jak informuje "Rz":

[Amazon – MW] choć kojarzony jest głównie z handlem detalicznym, to buduje infrastrukturę teleinformatyczną w Polsce przede wszystkim po to, aby świadczyć usługi hostingowe i SaaS.

Boom na usługi w chmurze, o których więcej pisali ostatnio koledzy z Komórkomanii, dopiero w naszym kraju się zaczyna, więc może to być dobry moment, żeby wejść na ten rynek.

No dobrze, a co ze sklepem?

Ale nie zmienia to faktu, że te informacje są dla mnie rozczarowujące i, co tu dużo mówić, trochę dziwne. Czy naprawdę Amazon wejdzie do Polski tylko po to, by sprzedawać usługi IT? "Rzeczpospolita" próbuje mnie przekonać, że to możliwe. Sklep nie jest po prostu już potrzebny. Polacy i tak już nauczyli się kupować w brytyjskim Amazonie, który miesięcznie miewa nawet milion klientów z naszego kraju.

Firma nie musi specjalnie rozbudowywać infrastruktury w Warszawie, żeby tych klientów mieć. Pytanie tylko, czy z usługami IT sytuacja nie jest podobna. Ja od dobrych kilkunastu miesięcy korzystam z chmury Amazonu, płacę w dolarach i na swój los nie narzekam. Z drugiej strony oferta Amazonu wypada korzystnie w porównaniu z ofertą większości polskich firm, co oznacza, że amerykański gigant mógłby liczyć na wielu klientów w naszym kraju.

Niestety, informacji "Rzeczpospolitej" nikt w Amazonie nie potwierdził. Jeśli jednak okaże się, że faktycznie wejdzie on do Polski, ale nie po to, by tu otworzyć sklep, będzie to dla mnie rozczarowanie. A co Wy sądzicie o rewelacjach gazety?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.