AMD Radeon HD 7970M – więcej mocy w laptopie!

Mobilni gracze proszeni o uwagę! Oto prawdopodobnie już za 3 dni, 24 kwietnia, AMD wprowadzi do oferty GPU AMD Radeon HD 7970M. Będzie to, przynajmniej przez jakiś czas, najszybszy układ graficzny dla komputerów przenośnych.

AMD Radeon HD 7970M
AMD Radeon HD 7970M
Jacek Klimkowicz

Mobilni gracze proszeni o uwagę! Oto prawdopodobnie już za 3 dni, 24 kwietnia, AMD wprowadzi do oferty GPU AMD Radeon HD 7970M. Będzie to, przynajmniej przez jakiś czas, najszybszy układ graficzny dla komputerów przenośnych.

AMD Radeon HD 7970M wykorzystuje chip o nazwie Thames. Jest to zmodyfikowany, 28-nm GPU Pitcairn, znany z desktopowych kart graficznych AMD Radeon HD 7800. Taktowanie rdzenia graficznego wynosi 850 MHz, pamięci 1,2 GHz (efektywnie 3,6 GHz). Ta ostatnia jest typu GDDR5 i ma pojemność 2 GB. GPU komunikuje się z nią za pomocą 256-bitowej magistrali.

AMD Radeon HD 7970M ma 1280 procesorów strumieniowych. Oparty na mikroarchitekturze GCN układ obsługuje API DirectX 11.1 i OpenGL 4.2, technologie Eyefinity 2.0 i Zero Core Power, a także sprzętowo przyspiesza kodowanie (VCE) i dekodowanie (UVD3) strumieni wideo. Całkowite TDP układu prawdopodobnie wynosi aż 100 W, a nie jak wcześniej sądzono 65-70 W.

GCN
GCN

Według pierwszych, nieoficjalnych informacji AMD Radeon HD 7970M jest o 20-30% szybszy od AMD Radeona HD 6990M (ok. P4500-P4700 w trybie Performance w 3D Marku 11). Co ciekawe jest to prawdopodobnie niejedyny układ, który zadebiutuje w najbliższy wtorek. Mówi się, że wraz z nim do oferty trafią GPU AMD Radeon HD 7800M.

Te ostatnie mają wykorzystywać chipy Lombok (oparte na desktopowych Cape Verde stosowanych w Radeonach HD 7700). Nie wiem, jak Wam, ale mnie podoba się przejrzysta oferta AMD, jasne rozgraniczenie między kotletami a nowymi układami, zamiast mieszanki, jaką zaserwowała Nvidia. A AMD Radeon HD 7970M zapowiada się co najmniej obiecująco.

Źródło: VR-ZoneNotebookcheck.net

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.