AMD Ryzen Embedded w płycie wielkości Raspberry Pi. Normalny procesor x86 zamiast ARM

Procesory Ryzen Embedded są wyjątkowo energooszczędnymi jednostkami przeznaczonymi do niewielkich projektów. Mimo to upchnięcie takowego na płycie głównej wielkości Raspberry Pi robi wrażenie.

Płyta wielkości Raspberry Pi z procesorem AMD Ryzen Embedded
Płyta wielkości Raspberry Pi z procesorem AMD Ryzen Embedded
Źródło zdjęć: © DFI
Jan Domański

Taka sztuka udała się firmie DFI, która niegdyś była producentem gamingowych płyt głównych, a od wielu lat zajmuje się rozwiązaniami dla biznesu, komputerami przemysłowymi. Jednak DFI GHF51 to naprawdę duży krok miniaturyzacji. Może nie jest to jedyny komputer z procesorem x86 w takim formacie, ale z pewnością jeden z niewielu. Inne podobne powstawały na Intel Atomach, a to coś mocniejszego.

Obraz
© DFI

Producent nie wyjawił informacji na temat ceny ani dokładnej daty dostępności, ale zaznaczył, że DFI GHF51 będzie dostępny w sprzedaży jeszcze trzecim kwartale 2020 roku. Oczywiście poza mocną, od Raspberry Pi odróżnia go zastosowanie. Pozycjonowany jest jako płyta przemysłowa umożliwiająca stworzenie różnych urządzeń komputerowych jak np. tablice w komunikacji miejskiej czy kioski multimedialne.

Całkiem niezłe możliwości jak na maleństwo

Wymiary DFI GHF51 to tylko 84 x 55 mm. Zastosowany procesor AMD Ryzen Embedded R1000 jest jednostką 12-watową, więc mającą mniejsze potrzeby niż chociażby typowy laptopowy CPU. To zapewne konkretnie Ryzen Embedded R1305G, który może pochwalić się 2 rdzeniami i 4 wątkami przy taktowaniu 1,5 GHz, a do 2,8 GHz w turbo. Zastosowaną grafiką jest wbudowany układ AMD Vega z 3 jednostkami obliczeniowymi.

Obraz
© DFI

CPU będzie pracował w towarzystwie pamięci DDR4 3200MHz o wielkości 2 GB, 4 GB lub 8 GB. Wbudowany nośnik eMMC będzie dostępny w wariantach 16 GB, 32 GB i 64 GB. Wśród zastosowanych dodatkowych komponentów i złącz warto wymienić gigabitową kartę sieci przewodowej Intela, port USB 3.1 Gen 2 typu C, dwa micro HDMI 1.4 (obsługa 4K jednak tylko przy 24 Hz), jedno HDMI 1.4, złącza 8-bit DIO i SMBus.

DFI deklaruje przy tym, że bez przeszkód na tym niewielkim SBC będzie można postawić systemy Windows 10 IoT Enterprise 64-bit i Linux, ale zapewne i normalny Windows 10 odpali się bez przeszkód. Płyta obsługuje tylko bootowanie UEFI (Insyde SPI 64Mbit), nie została zaopatrzona w tryb BIOS legacy dla starszych systemów operacyjnych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.