AMD Trinity – garść informacji o APU drugiej generacji
Dziś oficjalnie portfolio AMD poszerzyło się o nowe, mobilne układy APU AMD Trinity. Trzeba przyznać, że specyfikacje chipów wyglądają obiecująco.
Dziś oficjalnie portfolio AMD poszerzyło się o nowe, mobilne układy APU AMD Trinity. Trzeba przyznać, że specyfikacje chipów wyglądają obiecująco.
Na początek gigant zaserwował 5 jednostek APU Trinity przeznaczonych dla komputerów przenośnych, w tym konstrukcji superpłaskich (ultrathins). Układy są wykonane w 32-nm procesie litograficznym i mają TDP na poziomie 35 W w przypadku chipów dla standardowych laptopów oraz 17 W i 25 W w wariantach energooszczędnych.
APU AMD Trinity wykorzystują moduły oparte na mikroarchitekturze Piledriver (ewolucja Bulldozera). Jednostki mają zatem zaimplementowany bardzo przyszłościowy zestaw instrukcji (m.in. wszystkie dostępne SSE, AVX i AVX 1.1, AES-NI, FMA, F16C). Do tego dochodzą nowy tryb Turbo Core 3.0 oraz lepsze, zintegrowane GPU z serii AMD Radeon HD 7000 (architektura VLIW4 z pewnymi dodatkami, nie GCN).
Wśród godnych wzmianki funkcji obsługiwanych przez APU AMD Trinity są:
- AMD Steady Video – zapewnia płynne odtwarzanie poruszonych i drżących treści wideo;
- AMD Quick Stream – nadaje wysoki priorytet strumieniowej transmisji wideo, gwarantując płynne i niczym niezakłócone odtwarzanie multimediów;
- AMD Video Compression Engine - silnik przyspieszający sprzętowo proces konwersji wideo (podobne do Intel Quick Sync Video(http://gadzetomania.pl/11963,intel-quick-sync-ile-daje-w-praktyce-porownanie-z-nvidia-cuda));
- True HD video chat – pozwala na prowadzenia nawet 4 wideokonferencji w rozdzielczości HD w tym samym czasie;
- AMD Eyefinity – świetna technologia pozwalająca na sprawną obsługę wielu monitorów;
- AMD Dual Graphics (Crossfire) – możliwość współpracy zintegrowanej i dedykowanej karty graficznej AMD Radeon, a tym samym poprawa osiągów w grach. Teraz można liczyć na przyrost FPS także w starszych grach, korzystających z API DirectX 9.
Niestety, w dalszym ciągu nie ma współdzielonej pamięci L3. Jest za to wsparcie OpenCL i popularnych kodeków wideo: H.264, MPEG-2, VC-1, MVC, DivX i WMV. Kontrolery pamięci zintegrowane w APU o standardowym TDP obsługują kości DDR3-1600, DDR3L-1600 i DDR3U-1333. Wersje niskonapięciowe współpracują z modułami DDR3/DDR3L-1333 i DDR3U-1066.
Specyfikacje APU AMD Trinity, które wprowadzono do sprzedaży, są następujące.
Źródło: AMD