Ultrathins - AMD wbije Intelowi szpilę?

Przystąpienie AMD do rywalizacji w segmencie supercienkich laptopów staje się faktem. Biorąc pod uwagę możliwości APU Trinity i przewidywane ceny napędzanych przez nie konstrukcji, śmiem twierdzić, że dla ultrabooków Intela nachodzą ciężkie czasy…

Asus Zenbook UX31 (fot. Asus)
Asus Zenbook UX31 (fot. Asus)
Jacek Klimkowicz

18.01.2012 | aktual.: 11.03.2022 08:51

Przystąpienie AMD do rywalizacji w segmencie supercienkich laptopów staje się faktem. Biorąc pod uwagę możliwości APU Trinity i przewidywane ceny napędzanych przez nie konstrukcji, śmiem twierdzić, że dla ultrabooków Intela nachodzą ciężkie czasy…

Na zakończonych niedawno targach CES 2012 krzemowi giganci nie omieszkali pochwalić się swoimi najnowszymi chipami. Zdecydowanie lepiej wypadło tutaj AMD. Koncern z Sunnyvale zaprezentował działający system (laptop), który pozwalał na jednoczesne granie w DiRT-a 3 (DX11, high), oglądanie filmu w 720p i konwersję klipów wideo. Tymczasem Intel zaserwował zgromadzonym filmik z gameplayem F1 2011 (DX11, medium). Dopiero później, na prywatnych pokazach zorganizowanych dla 2 redakcji pokazano działający sprzęt.

Oczywiście na testy obu platform trzeba będzie trochę poczekać. Niemniej jednak już teraz widać, że AMD zamierza walczyć nie tylko ceną. Według zielonych należy spodziewać się 25-% wzrostu wydajności CPU i nawet 100-% GPUw porównaniu z APU Llano. Oznacza to w praktyce tyle, że o ile Trinity raczej nie będą miały szans w starciu z procesorami Core o standardowym TDP, o tyle w konfrontacji z niskonapięciowymi CPU Ivy Bridge mogą okazać się (w ogólnym rozrachunku) porównywalne, a nawet lepsze.

AMD Fusion APU (fot. diit.cz)
AMD Fusion APU (fot. diit.cz)

Do tego należy dodać, że według najnowszych raportów ultracienkie laptopy z AMD Trinity mają być o 100-200 dolarów (USA)/euro (Europa) tańsze od porównywalnie wyposażonych ultrabooków z procesorami Intela. Mówi się ponadto, że najtańsze ultramobilne notebooki z APU powinny kosztować nie więcej niż 499 euro, a więc niewiele ponad 2000 zł. A jak wiadomo, cena jest jednym z najskuteczniejszych wabików na klienta. Jeśli zatem nie będzie widać różnicy lub będzie ona marginalna, większość wybierze tańszy produkt.

Reasumując, można śmiało powiedzieć, że jeśli AMD uda się zrealizować swoje ambitne plany i zyska ono solidne wsparcie ze strony producentów, Chipzilla może się obudzić z ręką w nocniku. My, konsumenci, zyskamy natomiast możliwość zakupu wydajnych, superpłaskich laptopów w przystępnych cenach i wyboru spośród wielu różniących się między sobą konfiguracji. AMD zamierza dać producentom większą swobodę w doborze podzespołów.

Źródło: nDevilEngadget • własne

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikirtvnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.