Anatomia plotki, czyli fakty kontra media. Dotacje na krowy z FarmVille? To bzdura!

O tym, jak działa Unia Europejska i jej instytucje, krąży wiele dowcipów. Choć rzeczywistość okazuje się czasem znacznie bardziej absurdalna od wymyślanych żartów, niektóre media są tak bezkrytyczne, że uwierzą w każdą bzdurę. Na przykład w wyłudzenie dopłat na krowy z FarmVille.

Dotacje na krowy z FarmVille? Nie wierzcie plotkom!
Dotacje na krowy z FarmVille? Nie wierzcie plotkom!
Łukasz Michalik

09.12.2013 | aktual.: 10.03.2022 11:41

Ta plotka obiegła świat!

Kojarzycie FarmVille? Ta popularna na Facebooku gra pozwalała wcielić się w wirtualnego farmera, co dla niektórych było tak wciągające, że pewna Amerykanka zabiła własne dziecko, by płacz nie przeszkadzał jej w uprawianiu wirtualnej marchewki.

Gra, która wraz z kilkoma podobnymi tytułami stała się fundamentem nie tak odległej potęgi firmy Zynga, okazała się jednak dla niektórych prawdziwą żyłą złota.

FarmVille - niegdyś najpopularniejsza gra na Facebooku
FarmVille - niegdyś najpopularniejsza gra na Facebooku

Od kilku godzin po Sieci krąży sensacyjna wiadomość: Rumuni wyłudzali unijne dopłaty na krowy z FarmVille. Zarejestrowali w tym celu firmę i zgłosili fikcyjną hodowlę krów, przedstawiając odpowiedzialnym za dotację urzędnikom dowody zakupu bydła.

Problem w tym, że zakup dotyczył wirtualnych krów w FarmVille, a dokumenty sprzedaży zostały wygenerowane na podstawie transakcji z gry.

Dla urzędników nie był to problem. Przez trzy lata przyznawali 100-150 euro dotacji na każdą z ponad 1800 wirtualnych krów. Pomysłodawcy całego procederu zamiast ogromnej hodowli mieli zaledwie kilka prawdziwych krów, które służyły do wyłudzania potrzebnej dokumentacji weterynaryjnej.

Weryfikacja źródeł? A po co?

Brzmi nieźle, prawda? Można się pośmiać i pożartować, jacy głupi ci urzędnicy. Niestety, problem polega na tym, że cała opowieść nie ma wiele wspólnego z prawdą. Została wykreowana przez żądne sensacji media, które bezmyślnie przepisywały nieprawdziwą informację.

Jak wyglądają fakty? Owszem, rumuńscy rolnicy wyłudzali dotacje, ale robili to w tradycyjny sposób, po prostu fałszując dokumentację i zawyżając liczbę posiadanych krów. Nie oni pierwsi i nie ostatni. Opisał to rumuński serwis internetowy Adevarul.ro, w tytule artykułu nawiązując do FarmVille.

Ktoś (np. z DigitalJournal) to przeczytał, napisał artykuł, dodał trochę od siebie i umieścił w Sieci, a ktoś inny (np. z Wyborcza.pl) przepisując niedokładnie umieścił informację o krowach z gry na swoim portalu, inicjując reakcję łańcuchową. Nie trzeba było długo czekać na to, by świat obiegła nieprawdziwa informacja o wyłudzaniu dotacji na krowy z FarmVille.

Fragmenty artykułów z Digital Journal i Wyborcza.pl
Fragmenty artykułów z Digital Journal i Wyborcza.pl

I właśnie w taki sposób można się przekonać, jak funkcjonują współczesne media. Tak naprawdę to zabawa w głuchy telefon – ktoś opublikuje coś sensacyjnego, a reszta kopiuje to bez chwili refleksji.

Dzisiaj rano Alex Urbanowicz opublikował na łamach Gadżetomanii artykuł „Przyszłość mediów: upadek czy wzlot?”. Sądzę, że przypadek z plotką o wirtualnych krowach będzie trafnym komentarzem do tego, czy media – a w szczególności media informacyjne - przeżywają swój rozkwit, czy może raczej powolną agonię.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.