Apple Muzeum. Miejsce na mapie Warszawy dla fanów sprzętu z nadgryzionym jabłkiem

Apple Muzeum. Miejsce na mapie Warszawy dla fanów sprzętu z nadgryzionym jabłkiem

Apple Muzeum w Fabryce Norblina
Apple Muzeum w Fabryce Norblina
Źródło zdjęć: © Materiały WP
Karolina Modzelewska
16.09.2022 20:48

Apple Muzeum, mieszczące się w warszawskiej Fabryce Norblina to miejsce, które powinien odwiedzić każdy fan sprzętu Apple'a. Można tutaj zobaczyć 1600 eksponatów obrazujących historię i rozwój jednej z najpopularniejszych, technologicznych marek. Od repliki słynnego Apple-1, przez odpowiednik komputera używanego przez Carrie Bradshaw, bohaterkę "Seksu w Wielkim Mieście", aż po pierwowzór Apple Watcha.

Na powierzchni 320 mkw. Apple Muzeum można znaleźć 1600 eksponatów, ale to nie wszystkie, które posiada Jacek Łupina - właściciel całej kolekcji. Cześć wystawionych sprzętów rotuje, aby móc zaskakiwać odwiedzających i zachęcać ich do ponownych wizyt.

Muzeum dla fanów sprzętu Apple'a

Co ciekawe, Pan Jacek najpierw wystawiał kolekcję sprzętów w swoim domu pod Warszawą. Kiedy zrobiło się nieco tłoczno ze względu na rosnące zainteresowanie miejscem i rosnącą liczbę eksponatów, trafiających do niego z całego świata, w tym Brazylii czy Japonii (część sprzętów udało się pozyskać dzięki instagramowym znajomościom, co pokazuje jaką rolę odgrywa i odgrywała tutaj technologia), Apple Museum przeniosło się do Piaseczna, a ostatecznie zagościło na 2 piętrze Fabryki Norblina.

Apple-1
Apple-1© Materiały WP

Znajdująca się w nim wystawa podzielona jest chronologicznie, na strefy. Takie rozwiązanie pozwala poznać etapy rozwoju produktów Apple i zobaczyć ewolucję, jaką przeszła cała marka. Jest tutaj m.in. strefa "Garaż", "Skarb Piratów", "Mac Piramida", "Next", "Monitory i Druk", czy "iMac". W Apple Muzeum znajduje się również game room. To miejsce dla wszystkich bez względu na wiek, chociaż bez wątpienia przykuje uwagę najmłodszych zwiedzających.

Apple Muzeum
Apple Muzeum© Materiały WP

Jednym z kluczowych elementów całej wystawy jest replika pierwszego komputera Apple-1 z 1976 roku. Egzemplarz zaprojektowany i wykonany przez właściciela muzeum, przy wsparciu sponsorów i wolontariuszy został podpisany przez samego Steve Wozniaka. Warto zaznaczyć, że to nie jedyny eksponat związany z jego osobą. W muzeum można przykładowo zobaczyć komputerową torbę jeszcze z logo całego jabłka. Z takiej samej korzysta Wozniak.

Torba na komputer
Torba na komputer© Materiały WP

Nie będziemy szczegółowo opisywać wszystkich eksponatów, które znajdują się w Apple Museum, aby nie odebrać wam frajdy z odkrywania tego wyjątkowego miejsca. Kilka z nich można zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach.

Apple Muzeum
Apple Muzeum© Materiały WP

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)