Apple najdroższą firmą wszech czasów. Jest wart więcej, niż wynosi PKB Polski

Sklep Apple'a (Fot. Flickr/ rpongsaj/Lic. CC by)
Sklep Apple'a (Fot. Flickr/ rpongsaj/Lic. CC by)
Marta Wawrzyn

21.08.2012 15:01, aktual.: 10.03.2022 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prowadzony przez Tima Cooka Apple pobił rekord Microsoftu i stał się właśnie najdroższym koncernem wszech czasów. Ile warta jest firma produkująca gadżety z jabłuszkiem?

Prowadzony przez Tima Cooka Apple pobił rekord Microsoftu i stał się właśnie najdroższym koncernem wszech czasów. Ile warta jest firma produkująca gadżety z jabłuszkiem?

Od śmierci Steve'a Jobsa nie minął jeszcze rok, a Apple wciąż jest w świetnej kondycji. Kilka miesięcy temu Łukasz prezentował wykres pokazujący, jak skuteczny jest Tim Cook, teraz czas na jeszcze lepszą wiadomość dla fanów elektroniki z jabłuszkiem.

Niecały miesiąc przed wprowadzeniem na rynek nowego iPhone'a Apple oficjalnie został najdroższą firmą wszech czasów. Wszystko dlatego, że ceny akcji tego koncernu biją rekordy. Na wczorajszym zamknięciu cena pojedynczej akcji Apple'a wynosiła 665 dol.

Oczywiście, giełda, jak kobieta, zmienną jest, może więc się zdarzyć spadek, nawet dziś. Ale byłby on sporym zaskoczeniem. Analitycy nie przewidują spadków. Przeciwnie, uważają, że za kilka miesięcy za pojedynczą akcję Apple'a inwestorzy będą już płacić 1000 dol.

Firma, która jeszcze w 2004 roku była warta mniej niż 10 mld dol., osiągnęła wczoraj wartość 623,5 mld. To absolutny rekord wszech czasów. Poprzedni rekord pochodził z końca 1999 roku i należał do Microsoftu, który był wtedy wart 618,9 mld dol. Gdybyśmy uwzględnili inflację, rekord wciąż byłby w rękach giganta z Redmond, który w dzisiejszych dolarach byłby wart 851 mld (oczywiście chodzi o Microsoft sprzed 12 lat, nie dzisiejszy).

Gdybyśmy chcieli porównać wartość Apple'a do PKB Polski za 2011 rok (tak, wiem, że tak nie wolno, ale wyobraźcie sobie, czysto teoretycznie, że naród polski chce kupić Apple'a), to wyjdzie nam, że amerykański koncern jest wart więcej - po dzisiejszym kursie dolara dokładnie 2 038,8 mld zł. Tymczasem Polacy wypracowali w zeszłym roku zaledwie 1 522,7 mld zł.

Apple jest więc po śmierci Jobsa w znakomitym stanie i na dodatek rozwija się w szalonym tempie. Znajduje się wśród najlepiej zarabiających firm świata. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2011 roku koncern zarobił 13 mld dol., ustępując tylko ExxonMobilowi.

Gadżety z jabłuszkiem można kochać, można też je nienawidzić, ale jedno jest pewne: Apple jest naprawdę skutecznym sprzedawcą.

Źródło: CNN

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)