Asus U35Jc - test superpłaskiego laptopa z NVIDIA Optimus [część 2]

Asus U35Jc - test superpłaskiego laptopa z NVIDIA Optimus [część 2]

Asus U35Jc
Asus U35Jc
Jacek Klimkowicz
27.09.2010 20:30, aktualizacja: 11.03.2022 13:21

W drugiej części recenzji sprawdzimy, jak Asus U35Jc, wyposażony w hybrydową grafikę i wydajny procesor Intel Core i3, radzi sobie z różnymi zadaniami i czy jest w stanie spełnić oczekiwania użytkowników chcących mieć niewielkie, mobilne i wydajne narzędzie do pracy i rozrywki.

W drugiej części recenzji sprawdzimy, jak Asus U35Jc, wyposażony w hybrydową grafikę i wydajny procesor Intel Core i3, radzi sobie z różnymi zadaniami i czy jest w stanie spełnić oczekiwania użytkowników chcących mieć niewielkie, mobilne i wydajne narzędzie do pracy i rozrywki.

Sprzęt - specyfikacja

Procesor

W testowanym Asusie U35Jc zamontowano procesor Intel Core i3-370M. Jest to jedna z najmocniejszych jednostek wśród mobilnej rodziny Intel Core i3. Taktowany zegarem 2,4 GHz dwurdzeniowy CPU jest wykonany w nowoczesnym, 32 nm procesie technologicznym. Oferuje on użytkownikowi 3 MB pamięci podręcznej, inteligentnie współdzielonej przez oba rdzenie (Intel Smart Cache).

Obraz

Procesor obsługuje 64-bitowe instrukcje, wspiera w podstawowym zakresie wirtualizację (Intel VT-x) oraz ma komplet instrukcji SSE z najnowszymi SSE4.2 włącznie. Nie zabrakło również technologii Intel Hyper-Threading, dzięki której jednostka centralna potrafi przetwarzać dwukrotnie większą liczbę wątków przez każdy z rdzeni.

Karta graficzna

Asus zdecydował się na zastosowanie technologii Nvidia Optimus, aby wypracować kompromis pomiędzy dobrymi osiągami komputera w grafice 3D oraz długim czasem działania na zasilaniu akumulatorowym. W związku z tym model U35Jc wyposażony jest w dwie, automatycznie przełączające się karty graficzne.

Obraz

Pierwszą z nich jest Intel GMA HD, zintegrowany w procesorze. 45 nm GPU jest aktywny podczas niewymagających zadań, takich jak wyświetlanie pulpitu, edytora tekstu czy nieskomplikowanych stron WWW. Nie obsługuje nic konkretnego, nie ma własnej pamięci, ale pobiera mało energii i za to go lubimy.

Obraz

Drugi procesor graficzny to Nvidia GeForce G310M. Może nie powala on wydajnością, ale mniej wymagające gry i multimedia HD obsłuży bez problemu. Został on wyprodukowany w 40 nm procesie technologicznym i ma 1 GB własnej pamięci wideo. Pobiera nieco więcej energii, ale wydziela niewiele ciepła i dobrze uzupełnia słabowitego Intela.

Pamięć RAM i dysk

Laptop został wyposażony w 2 GB pamięci typu DDR3, pracującej z efektywną częstotliwością 1066 MHz. Jest to w obecnych czasach niezbędne minimum, dlatego warto ją rozszerzyć do 4 GB.

W testowanym Asusie U35Jc znalazł się bardzo pojemny, 640 GB dysk twardy produkcji Samsunga. Jego talerze wirują z prędkością 5400 obr./min i ma 8 MB pamięci podręcznej.

Wydajność w liczbach

Indeks wydajności systemu Windows 7

Poza wydajnością GPU w grach, która została oceniona moim zdaniem zbyt wysoko (aż 5,4 pkt), w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Microsoft ma własną wizję świata i raczej nie należy próbować jej zrozumieć.

SuperPI mod 1.5 XS

Ten stary program liczący rozwinięcie liczby PI to klasyka wśród benchmarków przeznaczonych dla CPU. Taktowany zegarem 2,4 GHz procesor Intel Core i3-370M radzi sobie na tym polu całkiem nieźle.

Obraz

Korzyści z nowej architektury są bardzo widoczne podczas próbki 32M. Obliczenie jej zajęło 983 sekundy, czyli blisko minutę krócej niż to samo zadanie wykonane na jednym z najszybszych procesorów poprzedniej generacji - Core 2 Duo T9600 (2,8 GHz, do 2,93 GHz na 1 rdzeń z IDA, 6 MB pamięci podręcznej) i bardzo porównywalnie z procesorem Intel Core i5-430M.

Geekbench 2.1.6

Z racji niemożności użycia programu PC Mark Vantage zdecydowałem się zastąpić go darmowym (w wersji 32-bitowej) programem Geekbench.

Obraz

Uzyskany przez laptop Asus U35Jc wynik 3906 punktów jest bardzo dobry - około tysiąca punktów mniej od rezultatu Toshiby Satellite A660-10X z procesorem Intel Core i7-720QM i 4 GB pamięci RAM.

CineBench R10

Intel Core i3-370M z renderowaniem scen radzi sobie doskonale. Wyniki testu dla pojedynczego rdzenia są porównywalne z osiąganymi przez najszybsze procesory Intel Core 2 Duo (np. wspomnianym Core 2 Duo T9600). Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie pełnej mocy (2 rdzenie po dwa wątki każdy), rezultat na poziomie 7462 punktów zadowoli nawet wymagających użytkowników.

Obraz

Pozwala to bowiem stawiać procesor praktycznie na równi z takimi jednostkami, jak Intel Core i5-430M (2,26 GHz, do 2,53 GHz z Turbo Boost, 3 MB pamięci podręcznej L3) czy Intel Core 2 Duo Extreme X9100 (2 x 3,06 GHz, 6 MB pamięci podręcznej L2).

3511 punktów uzyskane przez kartę Nvidia GeForce G310M może nie jest szczytem marzeń, ale to i tak blisko trzykrotnie więcej od zintegrowanego Intela GMA HD.

3D Mark 2006

Stary już benchmark produkcji Futuremark nie sprawił większych problemów testowanemu Asusowi U35Jc. Pomijając fakt, że można stawać na głowie, aby karta graficzna została poprawnie zidentyfikowana (co by nie było, jest Intel), to i tak włącza się układ dedykowany i w miarę możliwości rozprawia się z testami.

Obraz

Test, tak jak zawsze, przeprowadzony był z wykorzystaniem domyślnych ustawień w wersji Trial.

HD Tune 2.55

640 GB dysk Samsunga osiąga bardzo dobre rezultaty - blisko 73 MB/s (średnio) potrafi wprawić w zakłopotanie nie jeden 2,5" dysk o prędkości obrotowej 7200 RPM.

Obraz

Nieco gorzej mają się czasy dostępu - 16,7 ms to raczej nie rewelacja, ale w segmencie laptopów nie jest to wynik poniżej normy. Ogólnie rzecz biorąc - dysk jest pojemny i szybki, co oznacza komfortową pracę bez większych zmartwień o brak przestrzeni na dane.

Wydajność w praktyce

Codzienne użytkowanie

Komfort pracy, jaki zapewnia Asus U35Jc, jest dobry. Nawet zaawansowane aplikacje działają bez zająknięcia. Wykonywanie wielu zadań w jednym czasie przebiega bardzo sprawnie, o ile nie skończy nam się pamięć operacyjna. 2 GB do bardziej profesjonalnych zastosowań niż internet czy edytor tekstu to, niestety, w obecnych czasach nieco zbyt mało. Polecam w związku z tym zaopatrzyć się w wersję Asusa U35Jc mającą 4 GB pamięci RAM lub samodzielnie rozszerzyć ją do tej wartości.

Uruchomienie przeglądarki internetowej ze 100 zakładkami (zdarza się i to nie tak rzadko, o czym od razu uprzedzam), programu do konwersji audio-wideo, antywirusa na aktywne skanowanie, Skype'a, Worda i klienta poczty może skutkować drobnymi przycięciami powodowanymi nieco zbyt małą ilością pamięci operacyjnej.

W zakresie multimediów Asus U35Jc bez trudu poradzi sobie ze wszystkim. Filmy 1080p - niezależnie od użytych kodeków - są odtwarzane bez przycięć, obraz wyświetlany przez matrycę jest bardzo dobrej jakości, a dźwięk pozwala zrezygnować z zewnętrznych głośników, ponieważ wbudowane są bardzo dobre.

Gry

Karta Nvidia GeForce G310M, mimo 1 GB własnej pamięci, nie należy do demonów szybkości. Mimo to, jeśli ustawimy poziom szczegółowości na minimum, da się pograć nawet w Starcrafta 2, Call of Duty: Modern Warfare 2, Far Cry 2 czy Risena. Na więcej w przypadku w miarę nowych gier nie ma co liczyć.

Wyjątkiem z testowego repertuaru była 3 odsłona The Sims - ona działała zadowalająco na detalach ustawionych na medium oraz Left 4 Dead, który na wysokich ustawieniach wyciągał średnio ponad 30 FPS. Zawsze można obniżyć rozdzielczość, lecz nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. W rezultacie obraz bardzo traci na jakości i rozgrywka nie jest komfortowa.

Hałas oraz ciepło

Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji kilka bardzo dobrze przemyślanych schematów zasilania. Wśród nich znajdziemy m.in. Quiet Office (ciche biuro), Entertainment (rozrywka), Battery Saving (oszczędzanie baterii) i High Performance (wysoka wydajność). Wybranie profilu Quiet Office czyni laptop praktycznie bezgłośnym. Jest on przy tym chłodny z każdej strony.

Obraz

Katorżnicze testy obciążeniowe również nie mogły wiele wskórać. Temperatura procesora i innych podzespołów utrzymała się na relatywnie niskim poziomie, zaś obudowa nieco mocniej nagrzała się tylko w okolicach kratek służących do wyprowadzania na zewnątrz ciepłego powietrza. Pozostała część obudowy była letnia, co najwyżej nieznacznie przekraczając temperaturę ciała.

Przy maksymalnym obciążeniu laptop jest dość głośny, ale podczas codziennego użytkowania rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy chłodzenie musi interweniować z pełną mocą.

Czas pracy na akumulatorze

[block position="inside"]2433[/block]

Przebiegi na akumulatorze są przyzwoite. Technologia Nvidia Optimus poprawia je nieco, ale jest kilka niedociągnięć, których być nie powinno.

Automatyczne przełączanie nie zawsze działa. Zdarza się, że trzeba manualnie (w Panelu sterowania NVIDIA) zmienić kartę na dedykowaną. Co prawda sterowniki pobierają z internetowej bazy danych profile dla aplikacji zainstalowanych na komputerze, aby po rozpoznaniu wybrać właściwy układ graficzny, jednak w praktyce tak różowo nie jest.

Aby przeprowadzić test CineBench R10 OpenGL Shading, musiałem ręcznie wybrać na stałe układ dedykowany. Dodanie profilu dla aplikacji nie odniosło właściwego skutku i nadal był używany Intel GMA HD. Poza tym GeForce G310M obsługuje akcelerację sprzętową dla Adobe Flash 10.1 oraz dekodowanie wielu formatów wideo. Jaki jest wynik obecności tego wsparcia przy technologii Optimus, nie trzeba chyba być wróżką, aby go znać.

Wszystkie te czynniki w połączeniu z niezbyt oszczędnym procesorem Intel Core i3 sprawiają, że relatywnie mało pojemny akumulator nie jest w stanie zapewnić niesamowitych czasów działania z dala od gniazdka. Należy jednak wspomnieć, że dostępne są również bardziej pojemne baterie, z 8-komorową 84 Wh włącznie.

*Testowe witryny zawierały dużo elementów flash, odtwarzano na nich również wideo w rozdzielczości HD. Te same strony na procesorze Intel Atom N450 powodują zamulenie, niejednokrotnie na dłuższy czas.

Podsumowanie i ocena sprzętu

Jeśli szukacie niedrogiego laptopa, który będzie wydajny, cichy i mobilny, to Asus U35Jc jest pozycją, nad którą warto się dłużej zastanowić. Niewielkie wymiary, płaski profil i waga sprawiają, że chętnie zabierzemy go ze sobą w dowolne miejsce. Bardzo dobrej jakości matryca oraz system audio pozwolą cieszyć się w pełni multimediami, zaś wydajny procesor Intel Core i3-370M bez trudu podoła wszelkim zadaniom.

Obecność dedykowanego układu Nvidia GeForce G310M wraz z technologią Optimus stanowi idealny kompromis pomiędzy wydajnością a czasem działania na baterii. Dynamiczne przełączanie odbywa się w sposób niezauważalny dla użytkownika, pozwalając w razie potrzeby na chwilę zapomnienia przy mniej wymagających grach.

Dobra klawiatura i touchpad sprawiają, że praca z komputerem jest wygodna i przyjemna. Wszystkie te zalety pozwalają przymknąć oko na nie najlepszą sztywność obudowy czy niezbyt bogate wyposażenie. Asus U35Jc będzie dobrym wyborem dla tych, dla których 15-calowe laptopy są zbyt duże i ciężkie, 10-calowe netbooki zbyt wolne, a chcą otrzymać sprzęt przenośny i wydajny.

Asus U35Jc

Zalety:

[plus] niewielkie wymiary i waga, płaski profil

[plus] ponadprzeciętna jakość matrycy [minus] bardzo dobre odwzorowanie kolorów, niezła czerń, dobry kontrast, dość mocne i równomierne podświetlenie

[plus] dobry system audio

[plus] bardzo wydajny procesor Intel Core i3

[plus] szybki i pojemny dysk twardy

[plus] wygodna klawiatura i niezły touchpad

[plus] dynamiczne przełączanie układów GPU Nvidia Optimus

[plus] cichy

[plus] dobre temperatury obudowy i podzespołów nawet pod maksymalnym obciążeniem

Wady:

[minus] kiepska sztywność platformy roboczej

[minus] "latający" akumulator

[minus] słaby opór zawiasów

[minus] tylko 2 GB pamięci RAM

[minus] przebiegi na akumulatorze nieco poniżej oczekiwań (ale są dostępne warianty nawet z blisko 2[minus]krotnie pojemniejszymi akumulatorami)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)