Jak dobrać idealną temperaturę w mieszkaniu? Warto o tym pamiętać
Dobór odpowiedniej temperatury w domu nie jest zadaniem łatwym. Należy uwzględnić nie tylko komfort cieplny, ale również koszty ogrzewania i ewentualne problemy wynikające z niewłaściwego wyboru temperatury.
Utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu to nie tylko kwestia komfortu, ale także zdrowia i oszczędności. Wpływ na nasz organizm i samopoczucie może być znaczący, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, kiedy to właśnie dom staje się naszym azylem przed zimnem. Zbyt niska temperatura może prowadzić do wychłodzenia, a zbyt wysoka – obciążać organizm i zwiększać rachunki za ogrzewanie. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrać idealną temperaturę, aby w pełni cieszyć się przytulnym i zdrowym środowiskiem domowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?
Dlaczego temperatura w mieszkaniu i domu jest tak ważna?
Odpowiednia temperatura w mieszkaniu to klucz do dobrej jakości życia. Kiedy w pomieszczeniach jest albo za gorąco, albo za zimno, wpływa to negatywnie na samopoczucie mieszkańców. Dlatego warto poświęcić chwilę na przemyślenie tej kwestii. Jak podkreśla dr hab. inż. Robert Kubica z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, trudno jest określić optymalną temperaturę, ponieważ zależy ona od indywidualnych preferencji i wymaga uwzględnienia kilku aspektów.
Optymalna temperatura w budynku to wyzwanie. Z punktu widzenia efektywności energetycznej, powinna być ona możliwie niska, aby zmniejszyć straty ciepła na zewnątrz, a zarazem dostatecznie wysoka, by unikać kondensacji pary wodnej i przemarzania – mówi Robert Kubica.
Niższa temperatura a oszczędzanie
Specjalista zaznacza, że istnieją pewne zalecenia dotyczące temperatury wewnątrz budynków. Według medycyny pracy, optymalna temperatura w biurze zimą wynosi 20-23 stopni Celsjusza przy pracy lekkiej i siedzącej, a latem 24-26 stopni Celsjusza. Podobne wartości można stosować w częściach mieszkalnych domu, gdzie odpoczywamy lub wykonujemy lekką pracę. W kuchni i łazience, gdzie powietrze jest bardziej wilgotne, można utrzymać nieco wyższą temperaturę dla komfortu i uniknięcia kondensacji.
Eksperci z branży budownictwa rekomendują, by w pomieszczeniach mieszkalnych temperatura wynosiła około 19-22 stopni Celsjusza. Ten niższy zakres może wynikać z oszczędności energetycznych, ponieważ obniżenie temperatury o 1 stopień Celsjusza może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną o około 10%, dzięki redukcji strat cieplnych – dodaje Robert Kubica.
Odczuwanie temperatury przez kobiety i mężczyzn
Dr hab. inż. Robert Kubica zaznacza, że optymalną temperaturę trzeba dostosować do indywidualnych preferencji użytkowników wnętrz. Nawet płeć osób przebywających w pomieszczeniu może mieć tutaj znaczenie.
Badacze z Maastricht University Medical Centre odkryli, że mężczyźni czują się najlepiej, gdy temperatura nie przekracza 22 stopni Celsjusza, podczas gdy kobiety preferują o około 3 stopnie wyższą temperaturę, co może wynikać z różnic metabolicznych. Kluczowe jest zachowanie temperatury, która zapewnia komfort i zdrowie przy jednoczesnym niskim zużyciu energii, aby ograniczyć wpływ ogrzewania na klimat – komentuje Kubica.
Można sprostać tym różnym, czasem sprzecznym wymaganiom, stosując inteligentne systemy zarządzania ogrzewaniem budynków. Pozwalają one efektywnie kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu, zgodnie z harmonogramami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb mieszkańców.