Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery? Sprawdź, co się bardziej opłaca
Ludzie planujący budowę lub generalny remont domu muszą podjąć decyzję dotyczącą technologii ogrzewania budynku. Wybór obejmuje nie tylko źródło ciepła, ale także rodzaj systemu ogrzewania – czy lepsze będzie ogrzewanie podłogowe, czy raczej tradycyjne kaloryfery?
10.10.2024 | aktual.: 14.10.2024 14:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ogrzewanie domu to jeden z kluczowych elementów zapewnienia komfortu, zwłaszcza podczas zimowych miesięcy. Wybór między tradycyjnymi kaloryferami a nowoczesnym ogrzewaniem podłogowym może jednak stanowić wyzwanie. Każdy z tych systemów oferuje inne korzyści, które mogą wpływać na odczuwalną temperaturę, zużycie energii, a nawet koszty utrzymania. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom obu rozwiązań, aby pomóc ci zdecydować, które z nich będzie bardziej opłacalne i wygodne dla twojego domu.
Centralne ogrzewanie - jakie warianty?
W projektowaniu centralnego ogrzewania mamy do wyboru dwa główne warianty. Pierwszy to klasyczne ogrzewanie za pomocą kaloryferów rozmieszczonych w całym domu. Alternatywą jest system ogrzewania podłogowego. Każdy z tych systemów ma swoje unikalne cechy i nie można jednoznacznie stwierdzić, który jest lepszy. Ostateczny wybór zależy od preferencji inwestora, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty początkowe.
Ogrzewanie podłogowe i kaloryfery różnią się przede wszystkim pod względem kosztów eksploatacji. Z reguły montaż ogrzewania podłogowego wiąże się z większym nakładem finansowym, ale może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie – mówi Michał Bryndza, ekspert ds. technicznych w firmie Tech Sterowniki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga większej inwestycji początkowej ze względu na koszty materiałów i trudność montażu systemu podłogowego. Natomiast po jego zamontowaniu może okazać się bardziej efektywne w porównaniu do tradycyjnych kaloryferów. Ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury pracy i z tego względu lepiej współdziała z systemami niskotemperaturowymi, takimi jak pompy ciepła i kondensacyjne kotły gazowe – dodaje.
Ogrzewanie z kaloryferami – dobre do pieca
Jeśli powierzchnia grzewcza jest mniejsza, to wymagana temperatura musi być wyższa. Z tego powodu systemy z kaloryferami lepiej sprawdzają się z kotłami na paliwo stałe. Pompy ciepła też mogą pracować przy wyższych temperaturach, ale zazwyczaj są to niższe poziomy niż w przypadku kotłów na drewno. Dlatego jeśli planujemy połączyć pompę ciepła z kaloryferami, konieczne może być zainstalowanie dodatkowych grzejników.
Jak wskazuje Michał Bryndza, koszty korzystania z ogrzewania podłogowego mogą być niższe w porównaniu do tradycyjnych grzejników, co jest efektem jego wyższej efektywności energetycznej.